1.napisz,jak przygotować się do wycieczki do lasu, aby uchronić się przed przyczepieniem do skóry kleszczy, i co zrobić po powrocie.
2.Uzupełnij tabele:
owady pożyteczne dla czlowieka ich pozyteczna dzialalnosc
1....................... ........................................
......................................
....................................
2.
3.
4.
5.
owady szkodniki ich szkodliwa dzialalnosc
1...................... ................................
2
3.
4.
5.

2

Odpowiedzi

2010-02-12T14:38:37+01:00
1)

-Załóz długie spodnie i sweter aby kleszcz nie mial szansy sie dostac do twojego ciała.
-Po powrocie do domu sprawdz swoje ciało.
-Chódz po sciezce w lesie
-Nie oddalaj sie w krzaki ,rośliny
-Przed wyjsciem popsikaj sie sprejem odstraszajym kleszcze.
-


1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-12T14:42:38+01:00
1) Chcąc uchronić się przed ukąszeniem na spacerze w lesie, należy nosić nakrycie głowy oraz odzież ściśle osłaniającą jak największą powierzchnię ciała, długie rękawy, długie nogawki, pełne, kryjące buty oraz starać się poruszać środkiem ścieżki i omijać krzewy i wysokie trawy. Odsłoniętą skórę można natomiast spryskać środkiem odstraszającym kleszcze lub zawierającym DEET zgodnie z zaleceniem producenta. Ubranie w jasnym kolorze znacznie ułatwia dostrzec wędrującego po nim kleszcza. Po powrocie, należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Miejsca niedostępne wizualnie należy sprawdzić palcami. Wgryziony kleszcz powoduje powstanie małego nacieku odczynowego, który można wyczuć palcami. Po przejrzeniu ciała zaleca się dokładny prysznic. Szorowanie usuwa małe, młodociane formy kleszcza, które są prawie niewidoczne gołym okiem i które się jeszcze nie zdążyły wkłuć.

2) Owady pożyteczne dla czlowieka ich pozyteczna dzialalnosc:
-Biedronki - Odżywiają się mszycami, które są szkodnikami roślin
-Pszczoły - Zapylanie, wosk, miód, mleczko, propolis
-Dobroczynek szklarniowy - To niewielki, drapieżny, roztocz. Odżywia się przędziorkami, które są szkodnikami roślin szklarniowych
-Mrówki - Są pracowitymi owadami. Mrówki z jednego gniazda w ciągu dnia niszczą 20 000 szkodliwych owadów, ale zakres oddziaływania mrowiska wynosi tylko 30m. Żywią się między innymi owadami.

3) Owady szkodniki ich szkodliwa dzialalnosc:
- mszyce - wysysają soki roślinne
- korniki - korniki są typowo leśnymi zazwyczaj kilkumetrowymi chrząszczami, niektóre gatunki przenosza się do parków, ogrodów i sadów. Żyją one pod korą w drzewie.
- komary - Na ciele w miejscu ukąszenia powstają bąble, świąd odczyny zapalne. Można je rozdrapać i zainfekować.
- turkuć podjadek - Jaja składane są w podziemnych gniazdach. Pielęgnowanych przez samicę, która dla zapewnienia lepszych warunków cieplnych podgryza korzenie roślin podziemnych.
4 5 4