Odpowiedzi

2010-02-12T18:22:07+01:00
Przeszczep ksenogeniczny, heterogeniczny-przeszczep tkanki lub narządu pochodzących od osobnika innego gatunku.


Przeszczep allogeniczny-Przeszczepy narządów takich jak nerka, płuco czy wątroba są często jedynym sposobem leczenia chorób i dysfunkcji tych organów. Transplantacje szpiku kostnego to szansa dla osób walczących z białaczką. Choć zabieg przeszczepienia narządów może być wybawieniem, wiąże się z długoletnim przyjmowaniem leków i wieloma zagrożeniami.

Przeszczep synegeniczny- przeszczep między identycznymi bliźniętami jest najlepszym wyjściem. Wszystkie geny są identyczne, istnieje całkowita zgodność tkankowa, nie ma więc niebezpieczeństwa odrzucenia szpiku przez biorcę - niestety częściej dochodzi do nawrotu choroby.

Zgodnosć taknkowa- zdolność do przyjmowania przeszczepów między dawcą a biorcą warunkowana tolerancją immunologiczną na antygeny tkanek; pełna z. t. występuje wtedy, gdy antygeny tkanek, w tym antygeny krwi dawcy i biorcy, są identyczne (bliźnięta jednojajowe) lub bardzo podobne.
2010-02-12T18:24:23+01:00
Przeszczep Autogeniczny - przy którym, chory jest sam dla siebie dawcą szpiku. Szpik jest od niego pobierany wówczas, gdy organizm funkcjonuje prawidłowo. Polega na podaniu własnych komórek macierzystych z krwi obwodowej lub szpiku, pobranych od pacjenta przed zastosowaniem leczenia które ma działanie mieloablacyjne (lub submieloablacyjne).

Przeszczep allogeniczny - przeszczep pochodzi od osoby nie będącej bliźniakiem homozygotycznym w stosunku do biorcy.

Przeszczepienie synegeniczne – przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych z krwi obwodowej od bliźniaka homozygotyznego (jednojajowego).

Zgodność Tkankowa - zdolność do przyjmowania przeszczepów między dawcą a biorcą warunkowana tolerancją immunologiczną na antygeny tkanek.

  • Użytkownik Zadane
2010-02-12T18:45:00+01:00
Przeszczep autologiczny-jest to inaczej przeszczepienie szpiku kostnego czyli jest to zabieg polegający na daniu pacjentowi komórki macierzystej hematopoezy,dzięki temu otworzy się układ krwiotwórczy.
przeszczep ksenogeniczny-jest to przeszczep od innego osobika/osoby.
Myśle że częściowo sie przyda.