Odpowiedzi

2010-02-12T19:12:19+01:00
Ja nawet nie mam tych ćwiczeń, a tak bym może rozwiązała
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-12T19:31:54+01:00
Zad. 1 str. 6
wydarzenia i zmiany w polityce- unia lubelska, wojna polsko- rosyjska, nowe, prawa, teoria heliocentryczne, demokracja, unia polsko- szwedzka.
wydarzenia i zmiany w ekonomii- przymus na maniery, sprawdzenie warzyw, nowa włoska moda, rozwój handlu i ziemi., edukacja młodych obywateli.
wydarzenia i zmiany w kulturze - polski styl renesansowy, przebudowa wawelu, nowe religie, dużo pisarzy i zdolnych ludzi.
zad 2str 7
1.Epokowy charakter odkrycia Mikołaja Kopernika polegał na tym że ludziom uświadomić że ziemia się porusza a nie że ziemia jest nieruchoma i leży w środku świata.
2. Ponieważ myślał, że jeśli wyda tą teorię którą napisał dla udowodnienia, że ziemia się rusza, wydałoby się niedorzecznym opowiadaniem.
3. Skłonili go przyjaciele, którzy zachęcali i nalegali żeby astronom wydał teorię heliocentryczną.
zad 3 str. 8
pierwszy obrazek: Jan Kochanowski- "Treny","Fraszki", jeden z pierwszych poetów, pisze w języku polskim, "Odprawa posłów greckich"
drugi obrazek- Mikołaj Rej pozostałe.
zad 1 str 9
Dzięki temu, że Polska była jednym krajem z najbogatszych państw to miało dostęp do ekspertów różnych warzyw. Zarobione pieniądze były wydawane na np ubiór. Z rozwoju gospodarki korzystały różne warstwy społeczne, a najbogatsi zaczęli wspierać literaturę.
zad2 str 9
a Jan Gutenberg
b Mikołaj Kopernik
c Michał Anioł
d Michał Anioł
e Jan Kochanowski
f Leonardo da Vinci
g Erazm z Rotterdamu
h Andrzej Frycz Modrzewski
i Leonardo do Vinci
j Jan Kochanowski
k Michał Anioł
l Leonardo da Vinci
zad 3 str 9
odrodzenie- humanizm, XVIw, starożytność, średniowiecze, Włochy, mecenat
1 5 1