Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-12T21:36:16+01:00
Bursztyny powstały na skutek wylewania się żywicy z drzew iglastych, czasem nawet z niektórych gatunków drzew liściastych. Żywica, która wyciekła z drzew tysiące a nawet miliony lat temu skamieniała, a wyławia się ją z morza ponieważ lodowiec, przeniósł je tam.
Węgiel kamienny są to skały osadowe, które w okresie karbonu, permu i kredy przeniosły się tak znacząco, że przyległy do rosnących wtedy roślin, które pozostawiły na nich trwałe ślady, które możemy oglądać nawet dzisiaj.
1 5 1
2010-02-12T21:38:50+01:00
Bursztyn powstał z żywicy, chyba każdy to wie. Dalszy proces jego powstawania zaczyna się od pozbywania się ze świeżej żywicy składników lotnych (czego wynikiem jest jej twardnienie), wiemy o procesach izo- i polimeryzacji czy utlenienia, wiemy, że pewien udział w tych procesach mają bakterie, ale nauka stale jeszcze nie może znaleźć jednoznacznego modelu chemizmu powstawania bursztynu.
No a to drugie pytanie to węgiel kamienny powstał z roślin sprzed miliardami lat. Rośliny te były róznego rodzaju gatunkami skrzypów, widłaków. Przez lata zasypywał je piasek, była też przecież epoka gdzie istniały jedynie lodowce. Przez ten czas rośliny te wraz z innymi składnikami, łączyły się i zamieniały w wydobywabny obecnie przez nas węgiel kamienny.