Jeśli ktoś w prosty i rzeczowy sposób wyjasni mi załozenia i filozofie Kartezjusza to dam 80 i naj odpowiedż (więc jakieś 120p), ma być to w miare proste i opisujące jego najwazniejsze poglady na swiat, ludzi, przyrodę (jeśli ktoś dorzuci pare szczegółów to nawet lepiej)
Czekam
P.S.Odpowiedzi nie zwiazane z tematem bd odrzucał

1

Odpowiedzi

2010-02-12T22:09:28+01:00
Filozofia Kartezjusza to przejście od scholastyki do oświecenia. Za zadanie stawia on sobie ustalenie systemu i pewnego związku dla prawd religii i nauki. Za naukę Kartezjusz uznawał tylko i wyłącznie matematykę. Stwierdził także, iż wątpienie jest aktem mysli, a to oznaczałoby, że istnieją myślący ludzie. Wywnioskował to stąd, że sam wychodząć z zasadniczego zwątpienia uznał, iż tylko uświadomienie sobie zwątpienia jest bezwzględnie pewne. W ten oto sposób doszedl do swojego pierwszego stwierdzenia filozoficznego - 'myślę, więc jestem" (łac. "cogito ergo sum")
Doszedl również do wniosku, że Bóg bylby wielkim oszustem, jeśliby dał ludziom rozum, który by ich wprowadzał w błąd, a to jest niemożliwe.
Jako filozof Kartezjusz byl raczej racjonalistą. Kiedy analizował podstawy wszystkich znanych sobie systemów filozoficznych dostrzegł, że dla każdego stwierdzenia da się sformułować jego antytezę i że potem nie ma metody, sposobu na to aby odkryć, która z nich jest właściwa.
Jego punktem wyjścia zawsze był niezaprzeczalny fakt istnienia mysli.