1.na podstawie wybranych przykładów wyjaśnij na czym polega gradualizm, punktualizm i ewolucja mozaikowa
2.Melanizm przemysłowy to zjawisko, które potwierdza istnienie doboru naturalnego.Ocen prawidłowość powyzszego stwierdzenia i uzasadnij swoja opinie.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-13T14:06:04+01:00
1. Gradualizm to koncepcja w biologii ewolucyjnej dotycząca sposobu, w jaki zmiany mutacyjne genów wpływają na właściwości fenotypowe gatunku. Zakłada on, że ewolucja zachodzi poprzez akumulację drobnych zmian na przestrzeni wielu generacji, uważając przy tym, że każdy organizm jest tego samego gatunku, co jego rodzice.

Punktualizm to koncepcja w ewolucji biologicznej sformułowana w 1972 roku, w ujęciu której gatunki powstają bardzo szybko, a później nie ulegają już szybkim przemianom.

ewolucja mozaikowa - niejednakowe tempo zmian różnych cech w tej samej linii filetycznej, w wyniku czego organizmy żyjące w danym czasie charakteryzują się mieszaniną (mozaiką) cech pierwotniejszych i świeżo nabytych
1 5 1
2010-02-13T14:16:23+01:00
Gradualizm powoduje akumulację drobnych zmian na przestrzeni wielu generacji np gatunki z linii rozwojowej czlowieka

punktualizm polega na tym, ze organizmy w krotkim czasie zmieniaja sie (widac roznice w budowie). szybkie powstawanie nowych gatunków np dlugosc szyi zyrafy.

ewolucja mozaikowa - gatunek posiada cechy niezmienione od wielu pokolen oraz nowo nabyte cechy np czlowiek i szympans

2. najlepszym przykładem melanizmu przemysłowego jest włochacz brzozowy. cma ta pierwotnie miała skrzydła barwy białej, by stosujac kamuflaż skryc sie przed drapieznikami ( siadały na korze brzóz) w wyniku rewolucji przemysłowej (smog, dymiace kominy fabryk zmieniło sie srodowisko, kora drzew stałą sie ciemna) dlatego wlochacz zmienił barwe skrzydeł na ciemna by upodobnic sie do srodowiska.
2 3 2