Odpowiedzi

2010-02-12T23:00:12+01:00
1. W uchu znajdują się narządy dwóch różnych zmysłów - słuchu i równowagi. Narząd słuchu tkwi głęboko w kości czaszki, w związku z tym przekazywanie fal głosowych do komórek zmysłowych wymaga wielu dodatkowych urządzeń.

Słyszenie polega na odbiorze bodźców akustycznych, inaczej słuchowych znajdujących się w otaczającej rzeczywistości oraz przekazaniu ich do odpowiedniej partii komórek nerwowych w płacie skroniowym kory mózgowej, zwanym ośrodkiem słuchowym. Tam powstają wrażenia i spostrzeżenia słuchowe. Bodźce akustyczne zwane dźwiękami tworzone są przez fale powietrza wywołane przez przedmioty drgające. Receptory słuchowe, które znajdują się w części wewnętrznej ucha reagują na bodźce w wyniku czego powstają słabe impulsy elektryczne przenoszone przez nerwy słuchowe do ośrodka nerwowego. Ucho jest częścią odbiorczą narządu słuchu. Składa się z ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego.
2. Choroby i stany prowadzące do ubytku słuchu typu zmysłowo-nerwowego:

* wady genetyczne - niedosłuch pochodzenia genetycznego może być izolowany (tzn. oprócz niedosłuchu nie stwierdza się innych wad) lub być częścią wrodzonego zespołu wad (np. zespół Ushera, Waardenburga i in)
* zamartwica w okresie okołoporodowym, niska masa urodzeniowa
* wysoki poziom bilirubiny po urodzeniu (tzw. żółtaczka noworodków) przekraczający 20 mg%
* bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
* infekcje u matki w ciąży spowodowane przez drobnoustroje z grupy TORCH (toksoplazmoza, rożyczka, cytomegalia, opryszczka). Możliwa jest tu częściowo profilaktyka (badanie kobiet przed zajściem w ciążę oraz ciężarnych, szczepienia profilaktyczne przeciwko różyczce u dziewczynek)
* inne choroby związane z występowaniem niedosłuchu (niektóre choroby ośrodkowego układu nerwowego)
3.Ucho ludzkie dzieli się na trzy części:
- ucho zewnętrzne,
- ucho środkowe,
- ucho wewnetrzne.

Ucho zewnetrzne ma za zadanie przejęcie fali dźwiękowej i skierowanie jej, z niewielkim wzmocnieniem szczególnie dla sygnału mowy, na błonę bębenkową. Małżowina uszna pozwala lepiej słyszeć dźwięki dochodzące z przodu głowy. Przewód słuchowy to kanał o objętości ok. 2 cm sześćiennych stanowiący rezonator o częstotliwości własnej ok. 3700 Hz.

Ucho środkowe spełnia podwójną rolę. Pierwsza to dopasowanie warunków odbioru drgań akustycznych z ucha zewnetrznego i przekazywanie ich do ucha wewnętrznego (dopasowanie impedancji osrodków akustycznych powietrze - ciecz (endolimfa)). Druga to rola bezpiecznika - kontrolera nateżenia bodźca przed przekazaniem go do ucha wewnętrznego. Kosteczki słuchowe pełnią rolę wzmacniacza dźwieku. Boddiec jest wzmacniany 17 razy czyli 25 dB. Ucho środkowe spełnia rolę tzw. transformatora akustycznego.

Ucho wewnętrzne zawiera ostatni odcinek układu przewodzącego dźwięki oraz receptory zmysłu słuchu i równowagi.
3 5 3
  • Użytkownik Zadane
2010-02-12T23:08:03+01:00
3)ucho zbudowane jest z ucha zewnętrznego błony bębenkowej,okienko owalne,nerw ,trąbka słuchowa, Ucho środkowe młoteczek,kowadełko, strzemiączko Ucho wewnetrzne-kanały półkuliste,przedsionek
2)gdy osoba nie słyszy przeprowadza się operacje korekty przegrody ucha,albo cześciej osoby nosza aparaty.Wiem tylko tyle Pozdrawiam
2 2 2