Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-13T12:24:34+01:00
Z internetu nie jest (pojedyncze info o zwierzetach jedynie), ale w duzej mierzez z książki Puls Zycia3. I napewno trzeba to jeszcze troche poprawić "po swojemu", ale mam nadzieje, że pomogłam choć trochę :> i piszę tam o ściołce leśnej - w niektórych źródłach jest to również warstwa mszysta. Różnie w szkołach uczą, mnie zawsze uczono, że ściółka leśna, więc tak napisałam.

Las – jest naturalnym ekosystemem. Oznacza to, że powstał bez udziału człowieka.
Każdy ekosystem ma charakterystyczną strukturę przestrzenną, czyli rozmieszczenie organizmów. W lesie rośliny tworzą wyraźne warstwy, zwane piętrami. Najwyższe piętro stanowią korony drzew, niższe – krzewy i młode drzewa, które nazywa się podszytem. Pod nimi rosną paprocie i rośliny zielne, które budują runo leśne. Najniżej znajduje się ściółka leśna, utworzona głównie przez mchy. Wielowarstwowa struktura lasu zapewnia odpowiednie warunki życia różnym gatunkom zwierząt, szczególnie ptakom.
W lesie żyje wiele organizmów. Występowanie ich zależy od gatunku lasu (iglasty, liściasty, mieszany). Nie sposób wymienić wszystkie z nich, jednak podam kilka prostych do zaobserwowania przykładów:
* wilga – ptak, który wybiera wysokie drzewa z prześwietlonymi koronami. W rozwidleniu wysokiej, poziomej gałęzi buduje otwarte gniazdo w kształcie koszyczka.
* puszczyk - gatunek sowy. Lubi widne lasy liściaste i mieszane, w których rosną stare drzewa.
* kos – ptak, który wybiera zadrzewienia i zarośla na skraju lasu. Żeruje głównie na ziemi, wśród liści.
* dzięcioł – jest ptakiem zerującym głównie na korze drzew. Jego gniazdo znajduje się w dziupli, która znakomicie chroni przed drapieżnikami.
* rudzik – ptak budujący gniazdo w gęstwinie krzewów lub roślin zielnych, gdzie jest niewidoczny dla drapieżników.
* drozd – jest ptakiem budującym gniazdo na krzewie lub drzewie w rozwidleniu gałęzi. Pokarmu, którym są larwy i ślimaki, poszukuje na ziemi.
*sarna - gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny jeleniowatych. Jej siedliskiem są równinne i górskie (do 2400 m n.p.m.) rzadkie lasy liściaste i mieszane oraz zarośla.
* wiewiórka pospolita – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych.. Występuje w lasach liściastych i iglastych, pokarmu szuka na ziemi.
W prawidłowo funkcjonującym ekosystemie panuje stan równowagi. Oznacza to, że utrzymuje on wszystkie elementy środowiska na stałym poziomie. Równowaga może utrzymywać się przez długi czas. Zostanie zakłócona jeśli trwałej zmianie ulegnie choć jeden z elementów tworzących ekosystem. Przykładowo, jeśli wyginęłyby lisy to automatycznie zwiększyłaby się populacja myszy leśnych i innych drobnych roślinożerców. Spowodowałoby to duże straty w roślinności. Dążąc do zachowania równowagi ekosystem uwzględnia zmiany związane z porami roku. Niektóre leśne gatunki roślin, między innymi zawilce, przylaszczki i fiołki, zakwitają wczesną wiosną, zanim na drzewach rozkwitną liście. W tym czasie dociera do nich więcej energii słonecznej, po za tym mogą pobierać większą ilość wody z gleby. Zmieniające się pory roku wpływają też na skład gatunkowy zwierząt. Jesienią wiele z nich zapada w sen zimowy, a część ptaków odlatuje z Polski na południe. Jednocześnie przylatują do nas ptaki z północy kontynentu, takie jak jemiołuszki. Zmiany te zachodzą cyklicznie, więc ekosystem pozostaje w równowadze.

W razie problemów/wątpliwości pisz na priva. Pozdrawiam :)
1 5 1