Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-13T10:27:04+01:00
AMERYKA PÓŁNOCNA

* Pasmo Bighor – pasmo górskie w północnym Wyoming i południowej Montanie w Stanach Zjednoczonych będące północno-wschodnią odnogą Gór Skalistych, ciągnące się na długości około 320 km na północ, na obszar Wielkich Równin. Od pasma Absaroka, które tworzy główną grań Gór Skalistych w zachodnim Wyoming, oddziela je szeroka dolina, którą płynie rzeka Bighorn.

* Góry Franklina-pasmo górskie w północno-zachodniej części Ameryki Północnej w Kanadzie. Leżą na wschód od środkowego biegu rzeki Mackenzie. Zbudowane są ze skał metamorficznych i krystalicznych, najwyższym szczytem jest Clark (1462 m n.p.m.).

* Kordyliera Środkowa (Portoryko) - główne pasmo górskie w Portoryko, które przecina wyspę z zachodu na wschód.
Średnia wysokość Kordyliery wynosi w przybliżeniu 915 m n.p.m..

* Mount Hopkins- góra w Hrabstwie Santa Cruz w stanie Arizona. Znajduje się tutaj obserwatorium astronomiczne im. Freda Lawrence Whipple'a.

* Pitons-Pitons - dwa wzniesienia pochodzenia wulkanicznego (Gros Piton i Petit Piton) w południowo-zachodniej części wyspy Saint Lucia na Karaibach, w 2004 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gros Piton ma wysokość 771 m. n.p.m., a Petit Piton 743 m. n.p.m. Wzniesienia połączone są grzbietem Piton Mitan.

* Pitons du Carbet-pasmo górskie pochodzenia wulkanicznego na karaibskiej wyspie Martynika. Pasmo ciągnie się na przestrzeni 80 kilometrów w północno-centralnej części wyspy. Zbocza gór porośnięte są bujną roślinnością tropikalną. Poprowadzono tędy kilka szlaków turystycznych. Przez góry przebiega też szosa łącząca miasta Fort-de-France i Morne-Rouge.

Do najwyższych szczytów Pitons du Carbet zaliczają się:

- Piton Lacroix, zwany też Morne Pavillon (1196 m)
- Morne Piquet (1160 m)
- Piton Dumauzé (1109 m)
- Piton de l'Alma (1105 m)
- Piton Boucher (1070 m)


* Sierra Maestra- największe pasmo górskie Kuby, położone w południowej części kraju, w prowincji Granma. Najwyższym jego szczytem jest Pico Turquino (1974 m n.p.m.).AMERYKA POŁUDNIOWA


Andy Północne - góry fałdowe, stanowiące część Andów, znajdujące się na teranie państw Wenezuela, Kolumbia, Ekwador i Peru.

Andy Północne zbudowane są ze skał krystalicznych pokryte mezozoicznymi pokładami skał osadowych. Andy Północne podzielone są na trzy główne części Andy Kolumbijskie, Andy Ekwadorskie i Andy Peruwiańskie. Z każdych z tych pasm górskich wydzielono łańcuchy górskie: Kordyliery Zachodnie, Kordyliery Środkowe i Kordyliery Wschodnie.


Andy Kolumbijskie

Kordyliery Wschodnie są górami mezozoicznymi podzielone na dwa łańcuchy Sierra de Perija i Cordillera de Merida, które otaczają nieckę jeziora Maracaibo. Kordyliery Centralne są najwyższymi górami Andów Kolumbijskich o wulkanicznych szczytach z których najwyższy Tolima wznosi się na wysokość 5215 m n.p.m.


Szczyty Kolumbii

* Galeras, 4,276 m
* Nevado del Huila, 5,365 m
* Nevado del Ruiz, 5,321 m
* Ritacuba Blanco, 5,410 m
* Snow Mountain of Quindio, 5,215 m

Andy Ekwadorskie

W Andach Ekwadorskich, Kordyliery Zachodnie zbudowane są z łupków i piaskowców, gdzieniegdzie poprzecinane żyłami diorytów i bazaltów. Najwyższym szczytem jest wulkan Chimborazo wznoszący się na wysokość 6310 m n.p.m.

Szczyty Ekwadoru

* Antisana, 5,753 m
* Cayambe, 5,790 m
* Chimborazo, 6,268 m
* Corazón, 4,790 m
* Cotopaxi (volcano), 5,897 m
* El Altar, 5,320 m
* Illiniza, 5,248 m
* Pichincha (volcano), 4,784 m
* Quilotoa, 3,914 m
* Reventador (volcano), 3,562 m
* Sangay (volcano), 5,230 m
* Tungurahua (volcano), 5,023 m

Andy Peruwiańskie


Andy Peruwiańskie osiągają szerokość 700 km i skierowane są na południowy wschód. Kordyliery Zachodnie biegną wzdłuż wybrzeży by w środkowej ich części dzieliły się na dwa pasma. Pierwsze to Cordillera Negra, którego nazwa pochodzi od ciemnych łupków, wapieni i piaskowców stanowiących budowę geologiczna pasma. Drugim pasmem są góry Cordillera Blanca, a ich nazwa pochodzi od skał ilastych o jasnej barwie i wiecznych śniegów i lodów zalegających na szczytach. Najwyższym szczytem tej części And, jest wulkan Huascaran sięgający 6769 m n.p.m. Kordyliery Wschodnie przecinane są górnymi odcinkami dopływów Amazonki. Wszystkie trzy pasma schodzą się w jeden węzeł górski Nevado Raura stanowiący przedsionek dla Andów Środkowych
W Andach Północnych wyróżnia się piętrowość klimatyczną. Położone sa w strefie klimatu równikowego i podrównikowego, Charakterystyczną rzeźbą terenu dla gór są położone na wysokości 2000 3000 metrów wyżyny, pokryte skalną zwietrzeliną. Na niej rozwinęła się formacja roślinna paramo będącą luźno porastającymi kępami traw.
W Andach północnych żyje większość populacji krajów przez które przechodzą. W nich położone są na wysokości powyżej 2000 m n.p.m dwie stolice Bogota (Kolumbia) i Quito (Ekwador).

4 5 4