Odpowiedzi

2010-02-13T18:00:18+01:00
Excalibur is the legendary sword of King Arthur, sometimes attributed with magical powers or associated with the rightful sovereignty of Great Britain.In Arthurian romance, a number of explanations are given for Arthur's possession of Excalibur. In Robert de Boron's Merlin, Arthur obtained the throne by pulling a sword from a stone.In many versions, Excalibur's blade was engraved with words on opposite sides. On one side were the words "take me up", and on the other side "cast me away

Ezcalibur jest legendarnym mieszem króla Artura, któremu przypisuje się magiczne moce kojarzące się z prawną suwerennoscia wielkiej brytanii. W czasach Artura dawano wiele wyjaśnień posiadania Excalibura przez Artura. Według Roberta, Artur uzyskał tron przez wyciągnięcie miesza z kamienia. W wielu wersjach ostrze Excalibura było wygrawerowane słowami po przeciwnych strona. Na jednej stronie były słowa "zaprowadz mnie na górę" a na drugie.
po Polsku
Caledfwlch, w wolnym przekładzie "miecz światła") – legendarny miecz z legend arturiańskich. Otrzymał go Król Artur od Pani Jeziora, po tym jak złamał poprzedni "Miecz z Kamienia". Broń ta miała być wieczna, a jej pochwa miała tę właściwość, że noszącemu nie zagrażały żadne rany.

Po śmierci Artura, z rąk popleczników jego syna Mordreda (Medrauta), miecz zawędrował z nim na Avalon. Tam miał czekać na powrót króla do świata żywych, aby następnie wraz z nim brać udział w walce o dobro, prawość i braterstwo, przede wszystkim zaś o miłość. Jednakże podczas wielkiego przelewu krwi celtyckiej Excalibur ma powrócić na świat i pojawić się w miejscu Miecza z Kamienia, prawdopodobnie w Stonehenge.

Istnieje legenda, że Caliburn miał być po śmierci przekazywany z rąk do rąk wszystkim rycerzom godnym jego posiadania, ale jest to wątpliwe i bardziej prawdopodobne jest przypuszczenie, że został rozbity i tworzy 13 skarbów Brytanii, zawiezionych na wyspę Bardsey wraz z Merlinem. Dalszą częścią legendy jest fakt iż Caliburn może zostać odrodzony tylko z czystej miłości dziecka, co do dzisiaj jest nie do rozszyfrowania, albowiem ten który będzie dzierżył miecz musi być "mężem prawym, sprawiedliwym i wolnym od nienawiści i zła tego świata". Niedawno nazwa Excalibura została odczytana przez naukowców, zajmujących się kulturą celtycką, jako zlepek słów łacińskich ensis caliburnus, czyli "miecz chalibijski", czyli wykuty przez Chalibów, lud pochodzący z Anatolii.
1 5 1
2010-02-13T18:10:18+01:00
The excalibur it is a legendary sword wiht legends arturiańskich. Rececive it King Artur from Pani Jezioro after how braked previous "Swors with Stone". This gun will be eternal. After death King Artur the sword "fly" to Avalon. Here was wait on back Artur to world alive and take it partcipation in fight about justice and freedom. The legend preach that sword have walk from hands to hands all knights worthy him posses.


Legendarny miecz z legend arturiańskich. Otrzymał go Król Artur od Pani Jeziora, po tym jak złamał poprzedni "Miecz z Kamienia". Ta bron miała być wieczna. Po śmierci Artura miecz zawędrował na Avalon. Tam miał czekać na powrót króla do świata żywych i wziąć udział w walce o sprawiedliwość i wolność. Legenda głosi, że miecz miał być przekazywany z rąk do rąk rycerzom godnych jego posiadania.
1 5 1