Odpowiedzi

2010-02-13T12:37:45+01:00
Cześnik Raptusiewicz jest jednym z głównych bohaterów dramatu Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Stary kawaler . Jego nazwisko wywodzi się od słowa raptus, które oznacza gwałtowny, wybuchowy.
Cześnik jest hałaśliwy, gadatliwy, porywczy i gwałtowny. Gdy się zdenerwuje potrafi być nieobliczalny. Posłaniec Papkin tak go określił: „Cześnik wulkan, aż niemiło...”. Raptusiewicz jest człowiekiem bardzo kłótliwym, który za wszelką cenę chce dokuczyć sąsiadowi.Raptusiewicz, podobnie jak Milczek, jest chciwy i przywiązany do majątku. Chce ożenić się z Podstoliną po to, aby zapewnić sobie bogate i dostatnie życie. Mimo wielu wad, Cześnikowi nie brakuje zalet. Jest on bardzo gościnny. Raptusiewicz jest patriotą. Dla ojczyzny skłonny jest do brawury i ryzyka.
Moim zdaniem trudno określić, czy Cześnik jest postacią pozytywną, czy negatywną. Posiada zarówno wady jak i zalety. Wydaje mi się jednak, że jest osobą sympatyczniejszą niż Rejent, ponieważ nie kryje w sobie tyle tajemniczości i zawsze mówi to, co myśli.


niedawno przerabialam zemste i to napisalam bo mialam taka prace domowa...

sprawdzalam mi i dostalam 5 ;D

licze na naj.
1 1 1