Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-03-19T21:29:43+01:00
Witam panie i panów. Przyszło mi przemawiać na uroczystości z okazji rocznicy śmierci Aleksego Dawidowskiego- pseudonim Alek i Jana Bytnara- pseudonim Rudy.
Minęło trzydzieści lat od ich śmierci, a czy dalej pamiętamy ich czyny? Czego oni tak naprawe dokonali? Wsławili się w Powstaniu Warszawkim, ale czy tylko?
Poświęcili się dla dobra Polski, dla dobra narodu, naszej społeczności. Walczyli o wolność, walczyli o wyższe dobro.
Aleksy Dawidowski- przypomnijmy kim był ten wielki człowiek. Podharcmistrz, członek podziemnej organizacji Wawer, dowódca drużyny południowej Grupy Szturmowej i pierwszy z nich, który został udekorowany krzyżem Virtuti Militari, sierżant podchorąży Armii Krajowej. Urodził się trzeciego listopada 1920 roku, a zmarł z ran dnia trzydziestego marca 1943 roku. Jego pseudonimem, a zarazem imieniem "Alek", zostął nazwany pluton GS w celu uświęcenia jego pamięci.
Z kolei Jan Bytnar. Kim on był? Nasz wspaniały harcmistrz, również członek podziemnej organizacji Wawer, dowódca plutonu GS, podporucznik AK. Urodził się szóstego maja 1921 roku, a zmarł na skutek skatowania przez gestapo dnia trzydziestego marca 1943 roku. Jego pseudonimem "Rudy" została nazwana kampania GS w batalionie "Zośka"
Poświęcili siędla nas, dziś zbieramy owoce ich waleczności. Już na zawsze pozostaną w naszej historii, pamięci i sercach.
Dziękuję za uwagę! A teraz uczcijmy poległych minutą ciszy.