1. Opisz łączenie oporników.
2. Opisz pracę prądu elektrycznego.
3. Elektryczny czajnik ogrzewa 2 l wody w czasie 10 min od temperatury 20°C do temperatury wrzenia przy normalnym ciśnieniu. Napięcie zasilania wynosi 220 V. Zakładając, że cały przepływ energii zachodzi tylko między spiralą grzejnika a wodą, wyznacz natężenie prądu w spirali oraz jego moc.
4. Grzałka elektryczna przystosowana jest do napięcia 120 V, przy którym płynie przez nią prąd o natężeniu 2 A. Jaką wartość oporu powinien mieć opornik włączony szeregowo do obwodu grzałki przy podłączeniu jej do sieci elektrycznej o napięciu 220 V, by grzałka działała tak samo, jak przy zasilaniu bez opornika napięciem o wartości 120 V?
5. Oblicz opór zastępczy (łączenie mieszane oporników).
6. Ile metrów przewodnika o przekroju 15 mm 2 trzeba wziąć, aby jego opór był taki sam, jak innego przewodnika z tego samego metalu o przekroju 0,5 mm 2 i długości 2 m?

1

Odpowiedzi

2010-02-13T16:09:27+01:00
1. Oporniki łączymy szeregowo i równolegle.
W łaczeniu szeregowym odbiornikow energii I= coustans w tym samym obwodzie. Napiecie calkowite obwodu jest rowne sumie napiec miedzy koncami poszczegolnych odbiornikow en. el. Opor zastepczy rowna sie sumie oporow poszcz. odbiornikow.
W laczeniu rown. natezenie pradu el. w galezi glownej jest rowne sumie natezen pradu w rozgalezieniach. napiecie miedzy koncami poszcz. odbiornikow jest takie samo jak miedzy koncami calego obwodu. odwrotnosc op. zast. jest rowna sumie odwrotnosci oporow poszcz. odbiornikow.
2. Praca - W[J] W= I*U*t I- natezenie U- napiecie t- czas przeplywu pradu
3.