Odpowiedzi

2010-02-13T16:23:54+01:00
Kraj z trzech połówek-Polska została złożona(1918) z 3 cześć ,które zabrali nam zaborcy

republika parlamentarna-ustrój polityczny, w którym uprawnieni do głosowania wybierają parlamentarzystów jako swoich przedstawicieli

wojna celna-wojna pomiędzy dwoma państwami o pogorszenie wzajemne swoich gospodarek poprzez to ze wróg nie przepuszcza za darmo towarów sąsiada

sejmokracja - określenie ustroju RP od uchwalenia Konstytucji marcowej w 1921 r. do przewrotu majowego w 1926 r.

aneksja- zagarnięcie, przyłączenie przez jedno państwo całości lub części terytorium innego państwa
1 4 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-13T16:39:38+01:00
Kraj z trzech połówek-
określenie to wymyślił Stefan Żeromski.
Oznaczało to, iż Polska była podzielona między 3 zaborców:Austrię, Rosję, Prusy i nawet po rozbiorach długo te kraje miały wpływ na Polskę,ludność, gospodarkę.

republika parlamentarna-
to ustrój, w którym obywatele wybierają swoich przedstawicieli,np. w Polsce- senatorów i posłów, funkcja prezydenta zaś, w przeciwieństwie do republiki prezydenckiej, jest dość ograniczona i polega na reprezentacji kraju.

wojna celna-
stan,w którym dwa państwa podnoszą wobec siebie wzajemnie stawki celne w celu wywarcia nacisku na drugą stronę lub zachwianie jej gospodarki.

sejmokracja-
to potoczne i pogardliwe określenie ustroju RP od uchwalenia Konstytucji Marcowej w 1921 r. do Przewrotu Majowego w roku 1926. Ustrój ten da ogromne uprawnienia Sejmowi, przez co ograniczył władzę wykonawczą. To jak i samowola posłów doprowadziły do osłabienia Polski i groziło anarchią. Te wydarzenia i krytyka ustroju były główną przyczyną Przewrotu Majowego.


1 5 1