Odpowiedzi

2010-02-13T16:49:23+01:00
Scena śmierci Rolanda ukazuje szereg cech jakie wykazywał bohater za życia. Jest wypełniona wieloma symbolami etosu rycerskiego.
Znakami etosu rycerskiego jest ułożenie ciała twarzą do wroga. Roland odwraca głową w kierunku pogan aby wszyscy widzieli, że umiera jako zwycięzca i największy bohater bitwy. Później zwraca oczy w kierunku Hiszpanii, aby pokazać, że nie boi się wroga i jego męstwo oraz waleczność nie dorównuje nikomu. Roland żegna się ze swoim rynsztunkiem bojowym, cudownym mieczem Durendalem. Z początku jednak chciał zniszczyć miecz by nie dostał się w ręce wroga. Cała jego broń, czyli atrybuty wojenne - miecz oraz atrybuty dowódcze- róg leżą przy zmarłym. Roland nie ustępuje z placu boju i umiera na ziemi wroga. Bohater umiera jako ostatni, samotnie.
Scena śmierci Rolanda ukazuje, że nawet na łożu śmierci idealny rycerz wykazuje te cechy, które towarzyszyły mu za życia. Widać oznaki przestrzegania przez rycerza etosu rycerskiego i jego wiary jako chrześcijanina.


(Mam nadzieję, że trochę pomogłam. Takie samo zadanie miałam na początku roku. Pozdrawiam)
2010-02-13T16:53:46+01:00
Sądze, że chodziło ci o epos rycerski, a nie etos:)
Ok, napisze coś i zobaczymy, moze ci się przyda...

Po pierwsze:
Epos rycerski- średniowieczna opowieść lub pieśń o postaciach reprezentujących ideał, wzorzec rycerza chrześcijańskiego.

"Pieśń o Rolandzie" opowiada historię rycerza chrześcijańskiego, który odznacza się rzadko spotykaną uczciwością, a także wytrwałością i lojalnością wobec bliskich. Był ideałem średniowiecznego rycerza, budził zazdrość innych, wiele osób pragnęłoby być choć w połowie człowiekiem takim jak on.
Epos rycerski przejawia się tutaj tak, że ukazuje człowieka, który jest godnym wzorem do naśladowania. Ma wszystkie cechy, które powinien posiadac rycerz chrześcijański. Nawet w chwili śmierci Rolan wytrwale wierzył, że bóg jest przy nim. Gdy był gotowy na śmierć, a raczej gdy sie do niej przygotowywał modlił się do Boga i prosił o wstawiennictwo Najświętszej Panny(wyznawał grzechy, wspominał swoje walki).
W pieśni jest wspomniane, że Aniołowie zstępują z nieba po Rolanda, przez to możemy wnioskować jaką był on osobą.
Bowiem do nieba idą osoby, które na to zasługują, sądzę, że rycerz zasługiwał na to w stu procentach.
Był i może być autorytetem dla wielu ludzi...

Ps mam nadzieję, że pomogłam...
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-13T21:11:53+01:00
Pieśn o Rolandzie należy do gatunku tzw. pieśni o czynach bohaterskich, tzw. chansons de geste. Pieśni owe wychwalają ideał osobowy rycerza tzw. etos rycerski.
Pieśń o Rolandzie jest poematem epickim pochodzącym z przełomu XI-XIIw> Opowiada o wyprawie wojennej Franków z królem Karolem Wielkim na czele do Hiszpaniii, a także w walce z Saracenami(poganami).Roland był opatrzeńcem władcy, dowódcą tylnej straży armii, która znalazła się w pułapce.
Roland był oddany całym sercem i duszą ojczyźnie, królowi, a przede wszystkim Bogu, walczy dzielnie nie oczekując pomocy, bardziej niż na sobie zależy mu na lkosie współtowarzyszy. Rozpacza z powodu ich śmierci, modli się za nich. Umieraz na polu walki spoglądając przeciwnikowi prosto w oczy i dzierżąc swój miecz - Durendal, korzy się przed Bogiem, po jego duszę przychodzi sam Archanioł Gabriel, św Michał i anioł Cherubin.
Tak właśnie przejawia się etos rycerski w "pieśni o Rolandzie"

PS.: Tyle mam z notatek z zeszłego roku- mam nadzieję że się na coś przydadzą. Pamiętam jak beznadziejny jest ten utwór i życzę jak najszybszego skończenia omawiania. Pozdrawiam