Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-13T17:05:37+01:00
Postać Gajusza Juliusza Cezara to jedna z najbardziej znaczących osobowości w historii ludzkości.
W połowie I wieku p.n.e. po władze sięgnął właśnie Gajusz Juliusz Cezar (Caius Lulius Caesar). Miał on duże zasługi dla Rzymian, gdyż po walkach z ludami celtyckimi przyłączył Galię i rozszerzył granice imperium aż po Morze Północne. Juliusz Cezar był jednym z najwybitniejszych wodzów rzymskich i mężem stanu. Przez wiele lat piastował ważne stanowiska państwowe. Wykazał się wówczas jako administrator i dowódca wojskowy. Senat rzymski, obawiający się Cezara,,, zabronił powracającym z Galii wojskom pod jego dowództwem przekroczenia rzeki Rubikon, stanowiącej północną granicę Italii. Cezar pomimo zakazu, na czele 13 legionów, przeprawił się przez rzekę i wkroczył do kraju, rozpoczynając wojnę domową. Prowadził walki z wojskami Pompejusza, wybranego przez senat rzymski na stanowisko konsula . Do decydującej wygranej przez wojska Cezara bitwy obu armii doszło pod miastem Farsalos. W 48 roku p.n.e. zwycięstwo nie zakończyło jednak wojny. Zwolennicy Pompejusza, ponieśli ostateczną klęskę dopiero w 45 roku p.n.e. w bitwie pod Munda (Hiszpania).
Cezar przyjął tytuł dożywotniego dyktatora (co było sprzeczne z tradycją) i objął rządy w Rzymie. Za swego panowania osadził na tronie egipskim Kleopatrę , zwyciężył Farnakesa, króla Pontu, zajął także Brytanię. Zapoczątkował reformy państwa i wojska. Zginął zamordowany w wyniku spisku, z rąk Kasiusza i Brutusa.
Z pewnością Cezar był uzurpatorem. Osiągnął swą pozycję dzięki armii i to ona była główną podporą jego urzędów. Skupił w swoich rękach nieograniczoną władzę, do której dążył przez całe życie nie przebierając w środkach.
Chcąc ją utrzymać szukał oparcia wśród różnych grup ludności poprzez rozszerzanie kręgu rządzących. Chcąc zdobyć poparcie ogółu bogatych mieszkańców imperium rzymskiego, Cezar chciał nadać tej warstwie większe znaczenie polityczne wprowadzając wielu jej reprezentantów do senatu.
W celu uzyskania poparcia prowincji wprowadził szereg reform, przyznających prowincjom większe prawa. Najważniejszą reformą było wprowadzenie ustawy o ździerstwach oraz rozpoczęcie pobierania podatków bezpośrednio przez państwo, co ograniczyło znacznie wyzysk prowincji. Nadal wielkie ciężary ponosiła ludność wiejska, ale znacznie poprawiło się położenie arystokracji prowincjonalnej, na której poparcie liczył Cezar.
O to chodzi ??
1 5 1
2010-02-13T17:09:23+01:00
w 30 r.p.n.e. wladze w republice rzymskiej zdobyl oktawian algust adoptowany syn gajusza jaliusza cezara.zachowal on w panstwie pozory funkcjonowania republiki. pozostawil senat i podstawowe urzedy. W rzeczywistosci cala wladza znalazla sie w rekach monarch ktory nosil przydomek cezar. Stworzony przez niego system rzadow nazywano pryncypatem. Wladca oglosil pax romana czyli pokoj w czesci swiata podbitej prze rzymian.
jezeli o ten czes ci codzi
2 5 2