Odpowiedzi

2010-02-13T18:01:11+01:00
Kim był Święty Walenty? - patron chorych psychicznie, czyli zakochanych.Walentynki są dniem w którym wszyscy zakochani świętują. Patronem dnia 14 lutego jest osoba niepozornego świętego, byłego (bo już nie żyje) biskupa Ternii w Umbrii (centralne Włochy), Walentego. Święty najbardziej znany jest z Walentynek, jednak w rzeczywistości wsławił się kilkoma innymi rzeczami.
26 3 26
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-13T18:02:03+01:00
ŚWIĘTY WALENTY patron zakochanych całego świata oraz umbryjskiego miasta Terni, oddalonego o 100 km od Rzymu, w którym przyszedł na świat w roku 175. Poświęcając swoje życie pełnieniu duszpasterskiej posługi dla wspólnoty chrześcijan tegoż miejsca zyskuje również poważanie ze strony ludności całego regionu.

Jego imię było zawsze kojarzone z miłością, a wszystko za sprawą jednego epizodu, o którym wspomina legenda. Mianowicie Walenty jako pierwszy pobłogosławił miłości między pogańskim legionistą a młodą chrześcijanką. W ślad za nimi wielu również zapragnęło otrzymać takowe błogosławieństwo z rąk tego świątobliwego biskupa,

Na pamiątkę tego wydarzenia corocznie w bazylice Św. Walentego w Terni odbywają się odchody tak zwanego święta obietnicy miłości.

HEJ! ;) PRZECZYTAJ SOBIE TA NOTATKE TAM MASZ WYJAŚNIONE LICZĘ NA NAJ!!!!

Pozdrawiam =)
64 4 64
2010-02-13T18:03:13+01:00
Św. Walenty był patronem chorych na padaczkę - stąd też chorobę tę czasami nazywano jego imieniem. Patronował też pokojowi oraz pszczelarzom. Tak naprawdę bardzo trudno dociec dlaczego akurat 14 lutego ludzie, pod jego wezwaniem, postanowili obdarowywać się podarkami i wyznawać sobie miłość.
Według jednej z legend został on uwięziony. Udało mu się jednak nawrócić strażnika i dzięki cudowi przywrócił wzrok jego córce. Walenty podobno miał się zakochać w tej dziewczynie, ale za nawrócenie został skazany na śmierć, więc przed swoją egzekują miał on napisać list do tej młodej panny (miłosny) i właśnie stąd ta tradycja walentynek. Z kolei inne podania głoszą, że strażnik miał nie córkę lecz syna, który cierpiał na skrzywienie kręgosłupa. Te przypadłość także miał uleczyć św. Walenty.

licze na naj, wszystko masz ! :*:*:*
40 4 40