Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-13T19:42:22+01:00
Zaczarowana dorożka przynosi fantastyczny , magiczny i wyraźnie nadrealistyczny 9 nieco przypominający sen ) obraz Krakowa. Budowaniu owego obrazu sprzyja sama pora 0 jest noc, do tego zielono - szalona , światła miasta wydobywają sie z mroku tylko częśc jego elementów, inne zniekształcaja m deformują , co sprzyja wyobraxni , uwania ją od ograniczeń narzucanuch przez widzenie w świetle dnia . Kraków ( gałczysnik umiał podróżowaćpo bezkresnych krainach fantazji , nie opuszczając krakowskich ulic ) postrzegamy oczami samego poety, którym zapewne po nocnej biesiadzie , miasto przedstawiało się w niezwykłym kształcie.Wszystko zostało odrealnione , oddalone od rzeczywistości , poddane liryzacji.Gałczyński w zaczarowanejdorożce zaciera granice raealności , która jakby niepostrzeżenie przekształca się w fanatzję.Wiersz jestt zarówno bajką tworzącą współczesną legendę Krakowa jak i przypomina naiwne rysunki malarzy niedzielnych , kich ma również coś z romantycznej ballady i raomansu .

Liczę na naj jeżeli naj dostanie osoba która skopiowała moją interpretacje zgłaszam do administratora
43 2 43
2010-02-13T19:47:06+01:00
Jak coś to nie jest z neta, mam słownik poezji w domu :)

Tematem wiersza jest nocna przygoda poetów w Krakowie. Podmiotem lirycznym jest poeta.
Akcja zaczyna się od tajemniczego telegramu, który zawierał informację o zaczarowanym dorożkarzu, dorożce i koniu. Depeszę dostarczono o drugiej w nocy. Bohater przeraził się. Spojrzał przez okno i zobaczył srebrzyste, odrealnione dachy Krakowa. Nie był już pewien: zamawiał dorożkę, czy nie. Podejrzewał, że dorożkarz jest zaczarowany. Mimo to wyszedł na ulicę, gdzie spotkał swoich przyjaciół i razem wyruszyli na spacer. Przeszli ulicą Wenecja do Sukiennic. Zatrzymali się przed domem "Pod Murzynami", spojrzeli w kierunku Sukiennic, a tam właśnie stała ' zaczarowana dorożka, zaczarowany dorożkarz, zaczarowany koń ' . W dorożce siedziały dwie zjawy: marynarz i jego dziewczyna, którą zdradził za życia i która umarła z tęsknoty. Nad ranem wszystko zniknęło.

Wyolbrzymienie przedmiotu magicznego i spotęgowanie zjawisk niezwykłych pozwoliło nadać wierszowi charakter groteskowy.

Dorożka jest motywem, który przewija się we wszystkich częściach wiersza.

-fragment I, zatytułowany Allegro, ma szybkie, żywe tempo dzięki krótkim zwięzłym zdaniom i równoważnikom zdań
-fragment II Allegro sostenuto, zgodnie z terminem muzycznym ma spokojne poważne tempo (jedno, długie, zbudowane zdanie)
-w IV fragmencie Allegro ma non troppo (tempo umiarkowane szybkie), efekt osiągnięty dzięki jednemu, długiemu zdaniu podzielonemu na części.

Mam nadzieję że pomogłam, pozdrawiam :>
32 4 32