Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-13T21:26:03+01:00
1)wielcy rzeźbiarze renesansu wzory czerpali z codziennego swojego życia ze swojej wyobrazni a także od wybitnych ludzi chcąc naśladować np;Arystotelesa czyli ze starożytności
2)W malarstwie i żeżbie możemy nazwać realistycznymi które są z podejściem do formy i kompozycji po prostu jakich artyści używali środków i jakie osiągnęli dzięki temu efekty i.
4 3 4
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-13T22:35:39+01:00
1)Wielcy rzeźbiarze renesansu czerpali wzory, inspirowali się antykiem, humanizmem oraz nowym stosunkiem do natury. Takie dzieła jak Dawid Donatella czy Pijany Bachus Michała Anioła mogły powstawać tylko w wyniku zachwytu nad rzeźbą starożytną. Wznawiano portrety w formie popiersia pierwszy raz od starożytności.Dzięki zainteresowaniu sztuką antyczną rozpowszechniła się tematyka mitologiczna.Wskrzeszano również akty w rzeźbie - naga postać ludzka występowała w scenach religijnych i mitologicznych. Najwyraziściej występują wszystkie istotne cechy rzeźby przy analizie dzieł najwybitniejszych artystów Odrodzenia- równocześnie można wtedy zaobserwować formalne ich przemiany w XV i XVI wieku.


2) Realistyczny rodzaj przedstawień możemy nazwać taki, wiernie odtwarza widzianą rzeczywistość. Można także powiedzieć, iż jest przedstawienie psychologicznym gdyż sięga w głąb przeżyć i charakteru człowieka. W rzeźbie artyści studiowali z zapałem naturę posuwając się aż do sekcji zwłok. W rzeźbie i malarstwie szukali najdoskonalszych wzorów. Wynikiem takiego postępowania musiało być przekazywanie prawdy o poznanej rzeczywistości lecz zarazem idealizacja jej form uzasadniona dążeniem do doskonałości. W renesansie powstawały dzieła wybitnie realistyczne. Należą do nich : pomnik Gattamelaty. św.Jan Chrzciciel i Maria Magdalena Donatella, pomnik Colleoniego czy portret Giuliana Medici Verrocchia. Tutaj artyści nie liczą się z brutalną nieraz prawdą o modelu, podkreślają ją nawet, wydobywając z całą siłą.

:)
6 5 6