Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-14T09:34:18+01:00
Witaj!
Oto moja propozycja. W celach informacyjnych, w razie zapytań nauczyciela o źródło, podaję je na spodzie tekstu ;).

---------------

1 września armia niemiecka - bez wypowiedzenia wojny - wkroczyła na ziemie polskie. Rozmieszczenie polskich oddziałów idealnie odpowiadało strategii Blitzkriegu, a więc wojny błyskawicznej. Jej autorem był Heinz Guderian, który dowodził jednym z korpusów biorących udział w kampanii wrześniowej. Koncepcja polegała na zmasowanym ataku pancernym, popartym atakiem z powietrza i - jeżeli istnieje taka możliwość - z morza (stąd atak na Westerplatte, gdzie zaczęła się niemiecka ofensywa). Kluczem do sukcesu była szybkość natarcia i równoczesne okrążanie pozycji wroga. W przeciągu trzech tylko dni ok. 1600 samolotów Luftwaffe zgładziło niemal większość polskich maszyn. Uzyskana w ten sposób przewaga pozwoliła na bezkarne bombardowanie miast, węzłów komunikacyjnych i otoczonych polskich armii.
Pomiędzy 9 a 18 września Armii "Poznań" nie udało się wyrwać z okrążenia podczas Bitwy nad Bzurą, największej batalii polskiego września. Pomimo dzielnego oporu gen. Tadeusz Kutrzeba, głównodowodzący polskimi siłami, poddał swoje wojska. Do niewoli dostało się 170 tys. żołnierzy, 15 tys. poległo, a ok. 50 tys. zostało rannych. (ode mnie: dane te pochodzą z książki "Ilustrowana Historia II Wojny Światowej", sprawdź czy są zgodne z podręcznikiem, a jeśli nie wpisz podręcznikowe)
W tym samym czasie niemieckie natarcie osiągnęło Warszawę, która znalazła się pod ciężkim ostrzałem artyleryjskim oraz intensywnym bombardowaniem (kapitulacja stolicy nastąpiła 27 września, ale zorganizowany opór względem najeźdźców trwał jeszcze do 6 października, kiedy zakończyła się Bitwa pod Kockiem). Ci, którym udało się zbiec przed niewolą, zaczęli wycofywać się na wschód, celem przegrupowania sił i wzięcia udziału w następnych bataliach. Spośród nich największą była bitwa pod Tomaszowem Lubelskim (17-20 IX i 22-27 IX).
Osłabione polskie siły zbrojne, skoncentrowane w dodatku na obronie przed Niemcami nie były w tej sytuacji zdolne do odparcia najazdu sowieckiego, który nastąpił 17 września. Armia Czerwona zajęła wschodnie prowincje niemal bez żadnego oporu ze strony polskiej. W już dwa dni po agresji wojsk radzieckich, pierwsze dywizje obu agresorów spotykają się w Brześciu Litewskim. Tego samego dnia pada Wilno, a 22 września Grodno i Lwów. Miasta - symbole, które już nigdy nie wrócą do Rzeczpospolitej.
Po kapitulacji wszystkich najważniejszych polskich miast architekci niemiecko-sowieckiego paktu o nieagresji spotykają się 28 września w Moskwie i podpisują Traktat o granicach i przyjaźni III Rzesza-ZSRR.
--------

* A.A. Evans, David Gibbons "Ilustrowana historia II Wojny Światowej", Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2009
* Lynne Olson, Stanley Cloud "Sprawa Honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski. Zapomniani bohaterowie II Wojny Światowej", Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2004