Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-14T09:04:18+01:00
Kształt ciała silnie wydłużony. W zależności od gatunku osiągają od 0,2 - 1 mm długości. Ciało nicieni tworzy wór skórno-mięśniowy, wewnątrz którego znajduje się tzw. pierwotna jama ciała wypełniona płynem.
Przewód pokarmowy rozpoczyna się otworem gębowym prowadzącym do gardzieli, łączącej się z jelitem, którego komórki zawierają glikogen, odżywczą substancję zapasową. Przewód pokarmowy zakończony jest tzw. jelitem tylnym.
Układ wydalniczy tworzą dwa przewody posiadające wspólne ujście. Układ nerwowy składa się z dwóch ośrodków połączonych kilkoma pniami nerwowymi biegnącymi wzdłuż linii ciała. Posiadają gruczoły wydzielające lepką substancję, umożliwiającą im uczepienie się w danym miejscu. Nicienie są z reguły rozdzielnopłciowe, u licznych gatunków występuje dymorfizm płciowy. Są przeważnie jajorodne, w rozwoju wyróżnia się kilka stadiów. Znanych jest 10 tys. gatunków.

5 3 5
2010-02-14T09:06:50+01:00
Przystosowania nicieni:
jednym z najbardziej popularnych nicnieni są np :
owsik ludzki, glista ludzka

pasożyty te najczęściej lokują się w jelicie grubym pobierając nam potrzebne substancje .Posiadają gruczoły wydzielające lepką substancję, umożliwiającą im uczepienie się w danym miejscu.u licznych gatunków występuje dymorfizm płciowy
Kształt ciała silnie wydłużony Przewód pokarmowy rozpoczyna się otworem gębowym prowadzącym do gardzieli, łączącej się z jelitem, którego komórki zawierają glikogen, odżywczą substancję zapasową
4 4 4