Potrzebuje streszczenie tej ewangeli


Zszedł z nimi na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam wielki tłum Jego uczniów oraz mnóstwo ludzi z całej Judei i z Jeruzalem, z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On spojrzał na swoich uczniów i mówił:
"Szczęśliwi ubodzy,
poniewaz wasze jest Królestwo Boze.
Szczęśliwi, którzy teraz jesteście głodni,
ponieważ będziecie nasyceni.
Szczęśliwi, ktorzy teraz płaczecie,
ponieważ śmiać się będziecie.
Jesteście szczęśliwi, gdy ludzie was nienawidzą, gdy was wykluczją spośród siebie, gdy was znieważają i pozbawiają dobrego imienia z powodu Syna Człowieczego. Cieszcie się i skaczcie z radości w tym dniu, ponieważ wielka jest wasza zapłata w niebie. Tak samo przecież ich ojcowie czynili prorokom.
Biada natomiast wam, bogacze,
ponieważ już odbieracie swą pociechę.
Biada wam, którzy teraz jesteście syci,
ponieważ będziecie głodni.
Biada wam, którzy teraz się śmiejecie,
ponieważ będziecie się smucic i płakać.
Biada wam, gdy ludzie będą was chwalić. Tak samo przeciez ich ojcowie czynili fałszywym prorokom.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-14T10:58:47+01:00
Myslę że to będzie ok:


Tematem Ewangelii są "błogosławieństwa". Przyzwyczailiśmy się, że jest ich osiem i taką liczbę podaje św. Mateusz w swojej Ewangelii. Św. Łukasz podaje tylko cztery błogosławieństwa i uzupełnia je czterema groźbami.
Błogosławieni - to znaczy szczęśliwi. Ewangelia błogosławieństw to Ewangelia o szczęściu. Ewangelia, która jest receptą na udane życie, na świętość.
Chrystus ostrzega nas przed pogonią wyłącznie za życiowymi przyjemnościami, przed samozadowoleniem, przed szukaniem jedynie gwarancji czysto ludzkich. Jezus wyraźnie mówi, że Królestwo Boże obecne jest w sercu człowieka, który potrafi kochać, wierzyć i ufać bez granicznie Bogu, a nie człowiekowi, ani dobrom materialnym.
Tym, którzy odrzucili drogę błogosławieństw Pan Jezus wypowiada wielokrotne biada. Wymienia tutaj ludzi zachwyconych bogactwem, bo odebrali już swoją pociechę, sytych, śmiejących się, otoczonych chwała płynącą z ust ludzi fałszywych.
Błogosławieni, czyli szczęśliwi są ci, którzy nie żyją ideą ale życie swoje oddają dla Boga i drugiego człowieka.
1 5 1