Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-14T11:19:33+01:00
Cześć, też miałam takie zadanie i napisałam tak (ps.: to jest na tej stronie w kategorii wypracowania)
Jagienka ze Zgorzelic
Jagienka to córka Zycha ze Zgorzelic. ma 15 lat. Jest drżoną Zbyszka z Bogdańca i matka czworga dzieci. To jedna z głównych bohaterek kobiecych powieści pt.:"Krzyżacy"
Córka Zycha ma długie, czarne włosy, jasne czoło, niebieskie oczy i rumianą twarz. Jest wysoka, silna, wysmukła i piękna. Gdy pierwszy raz zobaczył ją Zbyszko, była ubrana po męsku, czyli w spodnie, koszulę i serdak. Na co dzień przybierała odzież z czerwonego sukna. na dworze księżnej Anny Danuty ubierała się w piękne suknie, czerwone rękawiczki i gronostajowy kapturek. Autor powieści opisuje jej wygląd w następującym cytacie:" Od Jagienki bił blask zdrowia młodości i siły. Wszystko w niej było piękne: i wysmukła postawa, i szerokie ramiona i czerwone usta i modre oczki bystro batrzące"
Jagienka umie jeździć konno, strzelać z łuku i polować, co pokazuje przy pierwszym spotkaniu ze Zbyszkiem i Maćkiem. Prowadzi gospodarstwo i walczy jak mało która dziewczyna. Dzieki swoim umiejętnościom lekarskim pomaga w leczeniu ran Maćka i Juranda. Zbyszko powiedział o niej:" Tobie by na wojnę chodzić"
Dzieewczyna jest bardzo radosna. Charakteryzuje sie dużym sprytem, odwagą i samodzielnością, kiedy uratowała Zbyszka przed niedzwiedziem lub gdy przebrała się za mężczyznę. Prowadząc gospodarstwo, cechuje się zaradnością, opanowaniem i cierpliwością. W życiu kieruje się miłością, troską i dobrem innych. Bardzo kocha Zbyszka z Bogdańca. To jak niesłychanie darzy go uczuciem, popiera następujący fragment:" Ona zaś przyjeżdżała skwapliwie i na każde wezwanie i z własnej woli- gdyż kochała Zbyszka ze wszystkich sił duszy i serca". Kiedy Zbyszko opowiadał o miłości do Danusi, ona słuchała go cierpliwie, ale płakała po kryjomu. Gdy on stracił Danusię, ona współczuła mu i okazała przyjaźń.
Moim zdaniem Jagienka ze Zgorzelic nadaje się na żonę dla rycerza, ponieważ zawsze może wspierać męża, zająć sie gospodarstwem i dziećmi podczas jego nieobecności. Jest piękną i zaradną kobietą, będzie potrafiła obronić to, co do niej należy. Byłaby doskonałą żoną dla średniowiecznego rycerza.


Ja tak napisałam i mam 5.
3 5 3