Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-14T12:27:57+01:00
Oskarżam Stanisława Augusta Poniatowskiego , o to że mógł zatrzymać upadek państwa polskiego . W swoim życiu oskarżony był władcą bardzo nieudolnym, całkowicie uzależnionym od woli carycy Katarzyny II.Jego przeciwnicy zwracali także uwagę, że sam doprowadził do interwencji wojsk rosyjskich przeciwko konfederacji barskiej, przedwcześnie skapitulował w czasie wojny polsko-rosyjskiej 1792, przystąpił do Targowicy i dobrowolnie abdykował na rzecz głównego rozbiorcy (w zamian za obietnicę spłacenia swoich czterdziestomilionowych długów). Na niekorzyść władcy przemawia też brak realizmu politycznego – Stanisław August do końca swojego panowania łudził się, że ma realny wpływ na bieg spraw państwowych.
Jednak usprawiedliwiają go fakty - niepodważalne są jego zasługi w zakresie edukacji oraz mecenat nad sztuką (zdaniem niektórych historyków jego wkład w polską kulturę i naukę stał się podstawą obrony wartości narodowych w czasie zaborów), jednak nie da się ukryć, że przez swoją słabość doprowadził w 1768 do utraty przez Rzeczpospolitą suwerenności, gdy stała się ona de iure protektoratem rosyjskim, a król stał się tylko marionetką w rękach wszechwładnych ambasadorów cesarzowej Katarzyny II.
W tym wypadku uniewinniam Stanisława Augusta Poniatowskiego, wyrok jest prawomocny :)

Mam nadzieję że pomogłam :)
13 3 13
  • lx2
  • Rozwiązujący
2010-02-14T12:45:23+01:00
Ja, prokurator generalny oskarżam Cię, jaśnie wielmożny Stanisławie Auguście Poniatowski o zdradę stanu, brak mobilizacji wojsk w wojnie o obronę konstytucji, naiwoność i łatwowierność wobec Katarzyny II, nieumiejętność prowadzenia dyplomacji międzynarodowej oraz o to, że w znaczący sposób przyczyniłes się Auguście do agonii i upadku Rzeczpospolitej.
Po uchwaleniu konstytucji majowej powinieneś był, wielmożny monarch notyfikować ją na dworach europejskich, w wojnie o konstytucjię powinieneś wziąć udzial, a w razie potrzeby zginąć za nią, gdyż tak należało postąpić.
Największym twoim błędem Auguście było niewątpliwie przyjęcie korony z rąk obcego wroga.
Na Twoją korzyść królu działają argumenty , że próbowałes Rzeczpospolitą poprawic oraz ze stworzyłeś piękną Warszawę.
Twój mecentat był znaczący dla sztuki Polskiej, lecz nie przesadzajmy z gloryfikacją tych zasług. Byłeś Drogi któru zbyt naiwny, myslałes, że możesz przkonać swoją sumpatię Katarzynę II do wprowadzenia reform. Jednakże to właśnie ona trzymała Cię któru na uwięzi i konrolowała Twoje wszelkie poczynania. Byłes słabym dyplomatą (Koniów 1787) i słabym dowodzącym ( 1792) jednakże, wierzę w Twoje dobre intencje.
Podsumowawszy twoje złe i dobre wystepki proszę Sąd o uniewinnienie.
Jakoż, że byłeś królem, a Królowi, chocby nie najlepszemu szacunek się należy.


(Stanisława Augusta Poniatowskiego można oskarżać na wielu płaszczyznach, należy jednak pamiętać, iż był to król dobry, jednakże w zupełności zależny od Katarzyny II- może o troche słabym charakterze, ale dobry)
Gdybyś potrzebowała jakichs ciekawostek lub faktów z zycia ostatniego naszego króla- pisz śmiało!

Pozdrawiam i życzę sukcesu ! lx2
12 4 12