Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-15T10:10:43+01:00
ODRUCH WARUNKOWY

Na czwartym roku studiów Pirx zdawał bardzo szczególny egzamin polegający na możliwie najdłuższym leżeniu w słonej wodzie, w izolacji od jakichkolwiek sygnałów zewnętrznych. Wytrzymał siedem godzin, co było znakomitym wynikiem. Następstwem tego sukcesu była rozmowa z Szefem, który powierzył Pirxowi, w ramach praktyki, trudne zadanie.
Do stacji Ciołkowskiego na księżycu Pirx doleciał bez trudu. Towarzyszył mu Langner, astrofizyk. Z Ciołkowskiego wspinali się do stacji Mendelejewa, gdzie niedawno wydarzyła się tragedia, której przyczyny winni właśnie zbadać. W cztery miesiące po uruchomieni stacji miała miejsce pierwsza katastrofa - runęła betonowa płyta stanowiąca księżycową drogę. Zginęli dwaj ludzie. Później w Mendelejewie śmieć ponieśli dwaj dyżurni astrofizycy. Stało się to w bardzo tajemniczych okolicznościach.
Gdy Langner był pochłonięty badaniami, Pirx analizował możliwe przyczyny śmierci Kanadyjczyków. Odpowiedź podsunął mu sam bieg wydarzeń - doszło jakby do powtórzenia sytuacji, która zgubiła astrofizyków. Po prostu ludzi wprowadziły w błąd przyrządy, zakłócenia radiowe i otwarta klapa komory ciśnieniowej w Mendelejewie. Pirx nie ufał aparaturze. Uratował w ten sposób życie Langnera i wyjaśnił przyczyny śmierci Kanadyjczyków.
14 4 14