"Kamizelka" Bolesława Prusa:
Czas i miejsce akcji, Bohaterowie, Narrator(w jakiej był osobie itp.).
Odpowiedz na pytania:
Dlaczego Narrator kupił Kamizelkę od Handlarza?
Jak wyglądała tytułowa kamizelka i jaką kryła w sobie tajemnicę?

Przedstaw krótko historię choroby Pana.

1

Odpowiedzi

2009-10-12T16:46:52+02:00
CZAS I MIEJSCE AKCJI: Akcja rozgrywa się pod koniec XIX wieku, czyli współcześnie autorowi, w Warszawie, w czynszowanej kamienicy. Obejmuje kores kwietnia do listopada jednego roku.

BOHATEROWIE

MAŁŻEŃSTWO: Ludzie raczej młodzi, urzędnik bez stałej posady i nauczycielka dająca lekcje. Biedni, ale przed chorobą zadowoleni ze swego życia, szczęśliwi. Byli wzorowym, kochającym się małżeństwem: wzajemnie wspierającym się, czułym, znajdującym szczęście w sprawianiu przyjemności drugiej osobie, gotowym do poświęceń. W obliczu nieszczęścia próbowali zachować chociaż pozory wewnętrznej równowagi, spokój, opanowanie, nie tracili nadzieji.

NARRATOR: Człowiek o wieliej wrażliwości i umiejętności wnikliwego obserwowania otaczającego go świata. Umie współczuć, jest zarazem sentymentalny i łagodnie ironiczny. To optymista, natura refleksyjna, kolekcjoner starych przedmiotów przywołujących wspomnienia.

Narrator kupił kamizelkę,aby przypominała mu smutek.
Opis kamizelki:
przód spłowiały,tył przetarty.Dużo plam,brak guzików,dziórka wypalona papierosem.Ściągacze.W lipcu mężczyzna niespodziewanie zachorował, dostał silnego krwotoku. Wezwany lekarz nie chciał powiedzieć całej prawdy, kobieta wszelkimi sposobami pocieszała męża czującego się coraz gorzej, z trudem ubierającego się, wstającego z łóżka, od wielu dni pozostającego w domu, nie chodzącego do biura.
23 3 23