Odpowiedzi

2010-02-14T13:43:49+01:00
Wiek słonia związany jest z uzębieniem.
Słonie zjadają około 225 kg roślin dziennie i wypijają do 136 l. wody na raz.
Słoń biega szybciej niż człowiek; jego prędkość marszowa wynosi 8-9 kilometrów na godzine i wytrzumuję takie tempo bez odpoczynku przez wiele godzin. Wędrujące stado pokonuje odległość do 80 km. dziennie.
Jeśli w czasie pory suchej brakuje wody, słonie szukają jej grzebiąc w korytach wyschnietych rzek. Korzystając z nóg, trąby i kłów próbują znaleźć wodę dla siebie i innych zwierząt. Tylko niewiele innych zwierząt posiadało tą umięjętność (np. borsuk)
Największy kieł słonia, jaki zajerestrowano, miał długość 3, 1m. i ważył prawie 105 kg.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-14T13:55:28+01:00
Niedzwiedzie:
Osiągają w zależności od gatunku do 800 kg ciężaru ciała i do 3 m długości. Samce zazwyczaj są znacznie większe i cięższe od samic. Niedźwiedzie cechują się potężną budową ciała, mocnymi kończynami o 5 palcach zakończonych długimi, mocnymi pazurami. Uszy okrągłe, oczy małe, sierść długa i gęsta, ogon krótki, doskonale rozwinięte zmysły węchu i słuchu. Tryb życia nocny, jedynie niedźwiedź polarny wykazuje aktywność dzienną. Poza prawie wyłącznie mięsożernym niedźwiedziem polarnym, niedźwiedzie są wszystkożerne z przewagą pokarmu roślinnego, żywią się także drobnymi zwierzętami, rybami, zdarzają się także przypadki atakowania zwierząt domowych.
Słonie:
Słonie (Elephantidae), ssaki z rodziny zaliczanej do rzędu trąbowców, obejmującej najcięższe współczesne zwierzęta lądowe. Do słoni zaliczany jest również wymarły mamut (Mammuthus primigenius) o długim, gęstym owłosieniu.

Słonie cechuje masywna budowa ciała. Wysokość w kłębie nierzadko powyżej 3 m, ciężar największych osobników przekraczać może 7,5 t (w Smithsonian Institution w Waszyngtonie znajduje się spreparowany okaz słonia afrykańskiego o ciężarze 12 t i wysokości w kłębie 3,95 m). Duża głowa, niewielkie oczy o długich rzęsach, uszy wachlarzowate, ogon krótki, górna warga i nos przekształcone w długą trąbę, stanowiącą narząd węchu i dotyku. Trąba jest również niezwykle precyzyjnym narządem chwytnym umożliwiającym m.in. pobieranie pokarmu, służy do pielęgnacji ciała, stanowi także broń, zbudowana jest z ok. 100 tys. mięśni. Górne siekacze tworzą wygięte do przodu ciosy, zbudowane z zębiny, występujące u obydwu płci.

Szyja krótka, tułów krępy, masywny, kończyny słupowate, zakończone szeroką, okrągłą stopą zawierającą warstwę amortyzacyjną zbudowaną z tkanki chrzęstnej i tłuszczowej. Słonie chodzą na czubkach palców zakończonych pięcioma paznokciami w kończynach przednich, trzema lub czterema w tylnych. Ciało pokrywa gruba, pomarszczona skóra o grubości 2-4 cm, prawie bezwłosa, rzadkie włosy występują na grzbiecie i karku, dłuższe stanowią zakończenie ogona. Słonie porozumiewają się między sobą dźwiękami o bardzo niskiej częstotliwości, niesłyszalnymi dla ucha ludzkiego, które są odbierane przez te zwierzęta na duże odległości (ponad 2 km).
Bobry:


Bobry stały się znane dzięki swoim wielkim zdolnościom inżynierskim i swojej inteligencji. Potrafią przystosować środowisko do swych własnych potrzeb, ścinając drzewa, żłobiąc kanały, budując tamy oraz skomplikowane mieszkania z fosami i ukrytymi podwodnymi wejściami. Są znakomitymi mistrzami budów.

Rodzina bobrów żyje na obszarze 1 kilometra długości, wzdłuż brzegu zbiornika wodnego. Swoje terytorium strzegą przed intruzami wydzieliną o ostrym zapachu zaznaczając wokół siebie kamienie, kępki traw i korzenie. Bardzo sprytnie porozumiewają się też między sobą jeśli zbliża się jakiś intruz. Uderzają wtedy ogonem o powierzchnię wody powodując hałas. Po usłyszeniu takiego sygnału pozostałe bobry chowają się do swoich kryjówek.

Rozróżniamy dwa gatunki bobrów; kanadyjskie i europejskie i oba gatunki są do siebie bardzo podobne.
1 5 1
2010-02-14T15:32:46+01:00
Nidźwiedzie są to bardzo potęrznymi zwierząętami , żywia się lososiami , dużymi ssaakami , jak losie i jelenie , czasem gryzoniami .Chętnie jedza miód . Na zimę przygotowuja legowiska zwane gwara i zapadają w sen zimowy. Niedźwiedzie są chronione na caly obszarze Polski.Bobry mają małe oczy i uszy . Nogi krótkie , biegaja ocięzala , palce stóp tylnej paty nóg są złączone błona , ułatwiająca pływanie .Słoń afrykański - Na ziemi żyją dwa gatunki sloni : sloń afrykański oraz sloń indyjski . Słoń afrykański to największe żyjące obecnie zwierzę lądowe .
Po urodzeniu małe słońątko waży ponad 100 kg. Dorosły sloń bedzie wazyl do
6 ton i mial prawie 4 m wzrostu . Slon jest tak ciezki , ze musi spac w pozycjii stojacej i nie jest w stanie przeskoczyc przez najmniejsza przeszkode . Jest to zwierze spokojne , ale kiedynczuje sie zagrozone , nie waha sie zaatakowac napastnika.


1 5 1