Odpowiedzi

2010-02-14T14:42:21+01:00
Persowie którzy osiedlili się na terenie dotychczasowego Królestwa Lidyjskiego Greków potraktowali jak jeden z wielu ludów pozostających pod ich panowaniem a ich miasta podporządkowali administracyjnie satrapie małoazjatyckiemu i nakazali płacić im podatki-daniny.
Państwo Perskie ciągle sie rozrastało i było pewne, że prędzej czy później będą chcieli podporządkować sobie Hellenistyczną Grecję.
Miasta Jońskie (leżące najbliżej Persji) wznieciły bunt przeciwstawiając sie w ten sposób zależności od Persów. Szybko też dołączyły do nich niemalże wszystkie pozostałe leżące na wybrzeżu małoazjatyckim.
Pączątkowo powstańcy odnieśli szereg spektakularnych zwycięstw lecz było jasne, że bez pomocy nie dadzą rady. Zwrócili się do Greków w Europie. Lecz Ci nie wierząc w zwycięstwo odmówili pomocy. Jedynie Ateny i Eretria wysłały 25 okrętów (była to kropla w morzu, w zasadzie tylko manifestacja sił) i powstanie jońskie wkońcu zostało zdławione.
Persowie nie pozostali obojętni na bunt małych Polis.

(No to by było wszystko co do przyczyny ;)


CO UŁATWIŁO MACEDONII PODBÓJ GRECJI:
-upadek znaczenia miast-państw czyli POLIS
-wojna Peloponeska (wyniszczajace starcie dwóch potęg: Sparty i Aten):
*zubożenie ludności
*odejscie od podstawowych zasad instytucji Polis

To przedewszystkim te 2 przyczyny ;] można by było je oczywiście rozpisać ale tyle w zupełności wystarczy.


LOSY KRÓLESTWA ALEKSANDRA WIELKIEGO PO JEGO ŚMIERCI
Wiesz zapewne, że jego królestwo było bardzo rozległe, a więc po śmierci wielkiego wodza wszyscy chcieli objąć władzę w tak znaczącym państwie.

Państwo to zostało podzielone na 4 obszary:
-Państwo Kassandra
-państwo Lizymacha
-państwo Ptolemeusza
-państwo Seleukosa
A więc wnioskujemy stąd, że idea jedności jaką zapoczątkował Aleksander nie była kontynuowana przez jego następców. Państwo się rozpadło na wiele mniejszych państw. W wyniku połączenia kultury Greckiej przyniesionej przez Aleksandra z Grecji wraz z kulturą Wschodnią powstała kultura hellenistyczna.

Myślę, że pomogłem ;)
Pozdrawiam Tomek...


1 5 1
2010-02-14T15:04:29+01:00
Persowie rozlosli sie tak bardzo ze postanowili podbic helladę ( grekow ). Na początku podbili dzisiejsze zachodnie wybrzeża turcji czyli jonie. Gdy persowie wkroczyli do grecji w pierwszej bitwie pod termopilami zwyciężyli z leonidasem i 300 spartan. Decydujace starcie było pod maratonem około 40 km od aten. Grecy swoimi hoplitami pokonali odziały nieśmiertelnych ( persow ). Istnieje legenda że jeden z hoplitow miał przekazać wiadomości że grecy wygrali. Skubany biegł do aten na placu głównym wykrzyczal zwyciężyliśmy i pad trupem. Stąd na olimpiadzie jest bieg maratoniski. Po wojnie z persami grecy utworzyli związek morski w którym ateny kradły kasę żeby kupić własną flotę i wyposażyć miasto. Inne polis się nie zgadzały i doszło do wojny domowej między sparty i aten. Co doprowadziło do osłabienia panistwa co wykorzystał Filip 2 ( król macedoni, ojciec aleksandra ) który miał marzenie podbić cały świat. Gdy zmarł grecy postanowili powstać, ale najstarszy syn filipa, młody aleksander poskromił greków na 5+ i ruszył na persje wygrywał bitwe za bitwa, podbił egipt, syrje, i zatrzymał się dopiero na dolinie indusu, dzisiejsze indie. Pokonał dariusza 3 i poślubił jego curke. Po jego śmierci nie miał kto zająć władzy bo nie spłodził syna. Jego wojenni przyjaciele spierali się o władze i doszło do podziału imperium. Aleksander wielki macedończyk uworzyl 13 miast które nazwał swoim imieniem. Przepraszam za błędy.