Odpowiedzi

2010-02-14T14:40:20+01:00
Marcin Borowicz. Był jedynym synem państwa Borowiczów z Gawronek. Był to duży, tęgi i muskularny chłopak ośmioletni, z twarzą nie tyle piękną, ile rozumną i miłą. Oczy miał czarne, połyskliwe. Był inteligętny, spokojny i opanowany, nieskłonny do zaczepek czy kłótni.

Andrzej Radek. Urodzony we wsi Pajęczyn Dolny, jako syn fornala. Jego rodzice byli analfabetami. Był pilny, niechciał podzielić losów ojca. Był hardy jak i opanowany. Bywało że po prowokacji złośliwych kolegów ponosiły go nerwy i przechodził do czynów.
2010-02-14T14:48:12+01:00
Jan Bytnar - Rudy; przyjaciel Alka i Zośki.
W momencie gdy go poznajemy jest świerzo upieczonym maturzystą - absolwentem Gimnazjum im. Stefana Batorego. Urodzony intelektualista, systematyczny, opanowany; często oddawał się głębokim rozmyśleniom i refleksjom. Był opanowany, spokojny, niezłomny i uparty. Nie dał się złamać nawet okrytnie torturowany przez gestapowców. Miał wiele talentów, każdą pracę wykonywał doskonale. Najbardziej interesopwał go świat wewnętrznych przeżyć i uczuć. Interesowały go problemy moralne, filozoficzne, społeczne i kulturalne. Zmarł na skutek ran zadanych mu przez gestapo podczas przesłuchań
Rudy to spewnością pozytywna postać tego utworu.

Tadeusz Zawadzki - Zośka; przyjaciel Rudego i Alka.
Zośka to chłopiec obdarzony dziewczęcą urodą. Jego ojciec był profesorem na uniwersytecie, a matka zastępowała mu przyjaciół.
Tadeusz był chłopcem wszechstronnie uzdolnionym. Posiadał nietylko wyjątkowe zdolności organizacyjne i przywódcze, ale także osiągał sukcesy w różntych dyscyplinach sportowych. Był uparty, opanowany, zawsze pomocny. Dążył do wyzanaczonych celów, co niejednokrotnie udowodnił w akcjach, w których brał udział. Wszystko co robił robił z największym poświeceniem.
Zośka to pozytywny bohater. Jego upór i patriotyzm są godne naśladowania.

Aleksy Dawidowski - Alek ukończył Gimnazjum im. Stefana Batorego.
Był członkiem organizacji "Wawer"; ranny podczas akcji pod Arsenałem zmarł kilka dni później.
Miał dwie pasje - kino i narty. Uśmiechnięty, spokojny, opanowany, potrafił chłodno ocenić sytuację, nie tracił zimnej krwi. W działaniu cechowała go odwaga i upór. Nie bał sie tego co go czeka. Walczył dzielnie do końca.