Podręcznik Przeszłość to dziś klasa 2(liceum) część 2.
W starym wydaniu strona 63 w nowym nie wiem ale jest.
TYTUŁ: Józef Bachórz- Miłość Wokulskiego.
Pytania do tekstu(jest nim wstep do lalki. POczątek: Wokulski uwiklal sie nie tylko w milosc mieszczanina czy parweniusza. KOniec:Jest tylko prawdopodobienstwo widoczne w porywach ludzkich serc.): [ODPOWIEDZI BEZ CYTOWANIA]
PYTANIA:
1.wymien wszystkie podane w pierwszym akapicie przyczyny dramatu ktory przezywa wokulski.
2.wyjasnij jaki byl powod wspomnianego w drugim akapicie sarkazmu szumana.
3jak rozumiesz stwierdzenie ze bohater lalki 'staje(...)wobec tajemnicy wlasnego czlowieczenstwa'
4.Co, zdaniem autora rozni wokulskiego od bohaterow romantycznych
5(nie ma w starym podreczniku)Jaka jest funkcja cytatu z Cierpien mlodego Wertera? [wybierz poprawna]
a) Ma on zilustrowac teze, ze romantyk wierzyl w Boga ?
b)Ma on ukazac, ze nieszczesliwy kochanek moze liczyc jedynie na Boga ?

Proszę o szybkie poprawne odpowiedzi. Dośc krotkie, ale dobre.
tYLKO ZA DOBRE PRZYZNAJE ILOSC PUNKTU. NIE ZA BYLE CO. GDYZ MA BYC NA 5.

3

Odpowiedzi

2010-02-14T14:56:08+01:00
1.Powodem cierpienia Wokulskiego był fakt, że od Izabeli Łęckiej dzielił go dystans społeczny oraz różnica wieku. Jako idealistę uszczęśliwiało go też to, że Izabela była zepsuta powodzeniem, skłonna do kokieterii i niewierności. Jednak główną przyczyną dramatu było samo to, że się zakochał.
2.Z sarkazmem Szuman traktuje wspomnienie własnej beznadziejnej miłości.
3.Stwierdzenie to oznacza, że miłość uświadomiła Wokulskiemu, iż nie jest on w stanie pojąć przyczyny własnych stanów, że nie w pełni panuje nad własnym życiem, że żądzą nim siły, które od niego nie zależą.
4.Miłość - zdaniem autora - stawia Wokulskiego w sytuacji bardziej dramatycznej niż bohaterów romantycznych. Romantyk mógł poszukiwać oparcia w Bogu, Wokulski zaś nie ma pewności istnienia Boga.
53 4 53
2010-02-14T17:18:34+01:00
1.Wokulski cierpiał, ponieważ,od Izabeli Łęckiej dzieliła go m.in. różnica wieku.Uszczęśliwiało go, że Izabela była zniszczona powodzeniem, skłonna do niewierności.Do tragicznego końca doprowadziło jednak to, że w ogóle się w niej zakochał.
2.Szuman wspomnienie beznadziejnej miłości traktuje , można powiedzieć, z sarkazmem.
3.Stwierdzenie to oznacza, że Wokulskiemu miłość uświadomiła, że nie jest w pełni panem własnego życia, że siły nie zależne od niego mają nad tym życiem większą przewagę.
4.T miłość sprawie, że Wokulski jest w sytuacji bardziej dramatycznej niż innych romantycznych bohaterów, którzy mogą oprzeć się na wirze w Boga, a Wokulski nawet nie jest pewien, czy on istnieje.
5. Myślę, że b, ale nie jestem pewna.

;)
28 3 28
2010-02-14T17:25:25+01:00
1-
Cierpiał, ponieważ,od Izabeli Łęckiej dzieliła go np.: różnica wieku.Uszczęśliwiało go, że Izabela była zniszczona powodzeniem, skłonna do nie wierności.Do złego końca doprowadziło jednak to, że w ogóle się w niej zakochał.

2-
Szuman wspomnienie beznadziejnej miłości traktuje, można powiedzieć że z sarkazmem.

3-
Oznacza, że Wokulskiemu miłość uświadomiła, że nie jest całkiem panem własnego życia i że siły nie zależne od niego mają nad życiem większą przewagę.

4-
Miłość sprawia, że Wokulski jest w sytuacji bardziej dramatycznej niż innych romantycznych bohaterów, którzy mogą oprzeć się na wirze w Boga, a Wokulski nawet nie jest pewien, czy on istnieje.

5-
Chyba B ale nie wiem w 100%chyba jest dobrze też to miałam :-)
35 2 35