1. Długośc przewodu pokarmowego, szczególnie jelit, zależy od rodzaju spożywanego pokarmu. Które z zwierząt: pies czy krowa będzie miało dłuższy przewód pokarmowy? Odpowiedź usasadnij.

2. Napisz jak jest zbudowany żołądek przeżuwaczy.

3

Odpowiedzi

2010-02-14T15:17:45+01:00
1.krowa bo jest większa je więcej tak myślę 2.Układ pokarmowy w zależności od pobieranego pokarmu cechuje się rozmaitymi przystosowaniami (np. złożony żołądek przeżuwaczy bądź żołądek małp liściożernych m.in. z rodzaju Colobus). Przewód pokarmowy zbudowany jest z jamy gębowej, gardzieli, przełyku, żołądka i jelit:cienkiego i grubego, kończącego się odbytem.
1 1 1
2010-02-14T15:20:15+01:00
Żołądek przeżuwaczy ma charakterystyczną budowę. Jest zbudowany z 4 komór. :
a) żwacz- Tu połknięty pokarm ulega fermentacji pod wpływem licznych bakterii beztlenowych.
b)czepiec czepiec i księgi tworzą tzw. przedżołądek Przefermentowany pokarm zwracany jest do jamy gębowej, gdzie ulega przeżuciu, po trawieniu enzymami bakterii symbiotycznych. Przeżuwanie jest możliwe dzięki istnieniu rynny przełykowej, która pozwala na regulowanie ruchu pokarmu i przeprowadzenie go, po zżuciu prosto do ksiąg, a stamtąd do trawieńca, gdzie odbywa się właściwe trawienie.
c) księgi
d)trawieniec
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-14T18:16:45+01:00
"krowa bo jest wieksza" hahaha <lol2>

1. Krowa bedzie miała dłuzszy układ pokarmowy, ( ale napewno nie dla tego, że jest większa xD <lol2>) dlatego, bo jest roslinożercą. Pokarm roslinny w porównaniu ze zwierzecymjest trudniejszy do trawienia, zawiera więcej wielocukrów, a mniej białek. Zwierzeta nie wytwarzają celulozy, enzymu katalizującego rozkład celulozowej sciany komórkowej. Pojemnośc układu pokarmowego roslinożerców jest wieksza, jelita są dłuższe, a żołądkni mają bardziej złożoną budowę (żołądki wielokomorowe). Wyraznie dłuższe jelito ślepe, np. królika czy hipopotama , jest miejscem bytowania licznych symbiotycznych mikroorganizmów trawiących celulozę.

2. Budowa żołądka przeżuwaczy:
-żwacz
-czepiec
-księgi
-trawieniec

3 5 3