Odpowiedzi

2010-02-14T15:15:23+01:00
Przygotowanie

Trzeba się najpierw do przeprowadzania wywiadu przygotować. Nie jest to bardzo trudne, trzeba przygotować sobie:

- sprzęt - najlepiej dyktafon, ale papier i ołówek do notowania może wystarczyć. Ważne jest, żeby mieć zapasowe baterie do dyktafonu, zapasowe ołówki itp. Byłoby bardzo przykro, gdyby przygotowywany z dużym trudem wywiad nie udał się ze względu na sprzęt.

- temat - oczywiście, musimy wiedzieć, o czym chcemy rozmawiać. Warto (w każdym badaniu) mieć jakąś hipotezę badawczą (swoje przypuszczenia), którą się potem sprawdza. UWAGA! Poważnym błędem jest prowadzenie badania tak, żeby udowodnić swoją hipotezę. Badanie ma mieć na celu hipotezy sprawdzenie w sposób możliwie obiektywny. Wiadomo, że odpowiednio dobierając rozmówców można "udowodnić", że księżyc jest z sera. Tylko po co?

- wybrać obiekt badania - musisz zdecydować z kim będziesz przeprowadzać wywiady. oczywiście zależy to od tematu badania. Dobrym pomysłem jest umówienie się z różnymi ludźmi znającymi problem z różnych stron. Jeśli zajmujesz się problemem ochrony przyrody w swoim mieście, to umów się z ekologiem, z urzędnikiem z ratusza odpowiedzialnym za ochronę przyrody oraz z dyrektorem dużej fabryki. Nie ma sensu umawiać się z ludźmi, którzy na ten temat nie wiedzą zbyt wiele. - umówić się na spotkanie - jeżeli jesteśmy ambitni i chcemy przeprowadzić wywiad z kimś ważnym (minister, burmistrz, itp.) to może to być najtrudniejsza część.

- miejsce - to często zależy od osoby, z którą się umawiamy. Może być kawiarnia, może być u kogoś w domu, może być praktycznie gdziekolwiek. Ważne, żeby było tam spokojnie, cicho i wygodnie.

- pytania - to jest najważniejsze. Bardzo jest ważne, aby podczas wywiadu zachować elastyczność i pozwalać rozmowie toczyć się płynnie. Trzeba mieć przygotowane kilka lub nawet kilkanaście pytań, które pozwolą skierować rozmowę na właściwy tor lub po prostu nie pozwolą na zaistnienie krępującej ciszy.

- siebie - trzeba pamiętać się ubrać odpowiednio. Burmistrz dużo chętniej porozmawia z "poważnie wyglądającym młodym człowiekiem" niż z nastolatkiem wyglądającym jakby właśnie przybiegł wprost z boiska. Z drugiej strony jeśli chcesz przeprowadzić wywiady z kolegami z klasy to jakiś super sztywny wygląd nie ma sensu.Przeprowadzenie wywiadu

Powiedzmy, że siedzisz już spokojnie w kawiarni, przed tobą siedzi twój rozmówca, na biurku cichutko pracuje dyktafon i... co teraz?

Oczywiście trzeba rozmawiać. Należy się najpierw przedstawić, potem można przez chwilę porozmawiać na jakieś nieistotne tematy (pogoda? miejsce? zamawiane ciastko?), żebyście się poczuli bardziej swobodnie w swoim towarzystwie.

Dopiero po tego rodzaju krótkim wprowadzeniu można i należy zadać przygotowane pierwsze pytanie. Należy prowadzić wywiad swobodnie. Rozmawiać. Są dwa podejścia do takiej rozmowy i dyskusje, które z nich jest lepsze można prowadzić długo. Jedna szkoła głosi, że w rozmowie należy mówić jak najmniej, tylko zadawać pytania, nie wygłaszać żadnych własnych poglądów. Jest to technika dobra, ale drugi pomysł pozwalający badaczowi czasem wygłaszać poglądy przeciwne do poglądów ankietowanego po to, żeby zachęcić go do dalszej rozmowy (ale nie zdenerwować!) też jest dobry. Jak będziecie prowadzić wasz wywiad to zależy tylko od was.

Na pewno nie wolno sugerować odpowiedzi. Ani przekonywać. Celem wywiadu przecież nie jest przekonanie do własnych racji, tylko uzyskanie wiedzy o czyichś poglądach. Należy pamiętać, że nie jest to zwykła rozmowa i nie jest ważne, żebyś przekonał tę drugą stronę, że jesteś interesujący (tak najczęściej wyglądają zwykłe rozmowy pomiędzy słabo znającymi się ludźmi). Masz przekonać rozmówcę, że to on jest interesujący i że chcesz się dowiedzieć jak najwięcej od niego.

Dobrą zasadą jest, żeby w czasie wywiadu mieć ze sobą i dyktafon i ołówek. Nagrywaj wszystko, a na papierze zapisz to, czego nie uda ci się nagrać na dyktafon, co widzisz, a nie słyszysz. Wygląd rozmówcy, jego emocje, ale również swoje wrażenia na gorąco podczas prowadzenia wywiadu. Jeżeli boisz się reakcji rozmówcy na twoje notowanie za każdym razem jak on kichnie, to weź notatnik w kieszeń i zanotuj od razu po wywiadzie wszystkie spostrzeżenia.A co po wywiadzie?

Jeżeli masz wywiad nagrany, to powinieneś go spisać. W ten sposób będzie ci dużo łatwiej go potem analizować. Choć spisywanie nagranych wywiadów jest pracą bardzo żmudną i niewdzięczną, jest ważne dla dokumentacji twojej pracy. Podczas spisywania wywiadu będziesz mieć okazję do dogłębnego przemyślenia odpowiedzi i prawdopodobnie wpadniesz na interesujące pomysły, z których skorzystasz później w czasie sporządzania raportu.

No i na koniec spisanie raportu z badania. Tu już jest trudno coś ci poradzić, ponieważ to, co powinieneś w raporcie zawrzeć bardzo zależy od tematyki twoich wywiadów. Powinieneś podsumować to, czego się dowiedziałeś od wszystkich ludzi, z którymi przeprowadzałeś wywiady na interesujący cię temat. Możesz porównać punkty widzenia, możesz wskazać gdzie ludzie sobie przeczyli, należy wreszcie powiedzieć czy i na ile twoja hipoteza badawcza się sprawdziła. Jeśli wywiady były tylko częścią większego badania, to nie ma potrzeby sporządzania oddzielnego raportu z wywiadów. Jeden raport łączący w sobie podsumowanie wszystkich badań w zupełności wystarczy.
2 3 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-14T15:17:37+01:00
Hej.
Przprowadzając wywid powinniśmy uzywać takich zwrotów jak Pani Pan...
Np. jak Pani wspomina czasy młodości?
Jaka była Pana najpiękniejsza chwila w życiu?
Przprowadzajac wywiad nie powinnismy uzywac takich zwrotow jak;
,,O matko ja byl tak nie zrobila..."
Wywiad powinniśmy zacząc slowami:
-Czy moglbym przeprowadzic a pania wywiad
a potem pytamy o rozna rzeczy;D
2 3 2