Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-14T15:46:08+01:00
Czasy zaborów były dla polskiej młodziezy bardzo trudne. w szkołech zakazana była nauka w języku ojczystym, dlatego wychowankowie każdej ze szkół zmuszeni byli mówić, pisać i przede wszystkim uczyć się języka rosyjskego. jedną z takich szkół przedstawia s. teżoremski w swej książce pt."syzyfowe prace"
w klerykowskiej szkole każdy z nauczycieli (mimo iż zdażali się między nimi polacy) ściśle przestrzegali, aby każdy z ich uczniów posługiwał się biegle językiem zaborców. podczas jednej z takich jekcji bernard zygier wstał z ławki i zaczął recytowac "redutę ordona". w zatwardziałych sercach zrusyfikowanej młodzieży coś się poruszyło. zrozumilei że nade wszystko liczy sie ojczyzna, polska, i pamięć o niej. młody marcin borowicz przeżyłjakby "odrodzenie", to on polak, dał w tak perfidny sposób omotać sie zaborcom. zamoniał o duchu ojczyzny w którym wychowywali go rodzice. marcin czuł się jak zdrajca. od tej pory postanowił zmienić coś w swoim życiu. zaczął chodzić na spotkania podczas których zgłębiano litr=eraturę polski, młodzi ludzie w swoim zakresie uczyli się prawdziwych losów swej ojczyzny. po tej pamiętnej lekcji zrozumieli w jak perfidny sposób dali sie omotać nauczycielom. wiedzili że gdyby nie bernard z ich serc do reszty została by wypleniona polskość. stali by sie młodymi rosjanami z pochodzeniem polskim. cieszyli się z tego powodu że dzieki ich potajemnym spotkaniom polska może sie odrodzić, a już na pewno pozostanie w ich sercach na zawsze.
lekcja klerykowska przyniosła wiele dobrego dla tamtejszej młodzieży. odnależli oni swoje miejsce na ziemi, obudzili sew przekonanania a nade wszystko byli dumni ze swojego pochodzenia. podsumowujać pragnę powiedzieć że i my dziś mamy powody do dumy z naszego narodu.
11 2 11
2010-02-14T15:48:52+01:00
Lekcja polskiego odegrała bardzo ważną rolę ponieważ pokazała polakom pod zaborem Rosyjskim jak ważne jest znać swój kraj pochodzenie i wiele innych rzeczy z polską związanych. Prawdziwym polakom takim jak Marcinek Borowicz i jego kolegom. Lekcja Polskiego nauczyła chłopców jak ważne jest
znać swoje pochodzenie to właśnie tego dnia Marcinek po usłyszeniu Reduty Ordona dopiero zrozumiał co to znaczy poczuć się jak człowiek z pochodzeniem i bronić polskiego języka czytać polskie wierze i dbać o to żeby ta polska chociaż była pod zaborem się rozwijała .
3 3 3