Odpowiedzi

2010-02-14T16:34:59+01:00
1. Hipoteza samoróbstwa, mówiła o tym, że życie powstaje ciągle z martwej materii.
2. Hipoteza panspermi głosi, że życie przybyło na ziemię z kosmosu w postaci anabiotycznych, przetrwalnych form jakiś organizmów.
3. Teoria ewolucji, stwierdza, że życie na ziemi powstało w wyniku ewoluowania materii. (Buffon, Śniadecki, Lamarck, Darwin)
Obecnie wyróżnia się ewolucje:
- chemiczną, jest to tworzenie z materii nieorganicznej zwiazków organicznych.
- molekularną, tworzenie procesów metabolicznych i komórkowych np: replikacja, DNA, synteza białek.
- biologiczną, trwająca do dziś, której początkiem było powstanie prakomórki. :)
2010-02-14T16:42:46+01:00
Przyczyny istnienia życia na Ziemi ciągle pozostają dla naukowców zagadką. Teorie są liczne, a to zapewne połączenie różnych czynników. Po pierwsze, odległość Ziemi od Słońca jest idealna - dzieki temu temperatury nie są zbyt wysokie, jak np. na Wenus, ani zbyt niskie, jak na Marsie. Po drugie, Ziemia jest jedyną znaną nam planetą pokrytą wodą - ponad 70 % jej powierzchni stanowi woda. Naukowce sądzą, że burze z wyladowaniami elektrycznymi, jakie panowały na świeżo uformowanych planetach, wywołały reakcje chemiczne między gazami atmosfery. Powstałe związki, najstarszy budulec życia, wpadły do oceanu, gdzie połączyły się, tworząc proste, roślinopodobne istoty. wszystkie rośliny wytwarzają tlen, a więc wkrótce powstała atmosfera idealna do ewolucji oddychających tlenem form życia.

mam nadzieję że pomogłam ;]