Odpowiedzi

2013-07-17T22:30:38+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

A. Vivaldi – „Cztery pory roku”

Seria koncertów zawierająca „Cztery pory roku” została opublikowana w Amsterdamie w 1725 r. Cztery koncerty op. 8 noszą kolejno tytuły „Wiosna”, „Lato”, „Jesień, „Zima”. Każdemu z nich towarzyszy 14-wersetowy sonet, objaśniający symbolikę muzyki, ale mistrzostwo Vivaldiego w budowaniu scen za pomocą dźwięków sprawia, że wszelkie wyjaśnienia stają się zbyteczne.


Koncert E-dur Wiosna

„Wiosna nadeszła witana pieśnią ptaków” – pisał Vivaldi. W części pierwszej koncertu Allegro, solista oraz pozostałe skrzypce imitują śpiew ptaków radosną serią tryli. Łagodniejszy pasaż maluje z dźwięków strumień i lekki wiatr. Żywiołowe tremolo przerywaja od czasu do czasu szybkie gamy i gwałtowne partie solowe sugerujące burzę.

Część druga, Largo, to długa, łagodna melodia na skrzypce solo z akompaniamentem smyczków, przedstawiająca w sielankowej scence pasterza i jego pasa drzemiących w cieniu drzew.

Końcowe Allegro zawiera dla odmiany swobodny „Taniec pasterski”. Solista na przemian dołącza do orkiestry lub ją prowadzi, wyraźnie jest wyeksponowany.

 

 

Pozdrawiam.

2 5 2