Daję dużo punktów, ale odpowiedzi mają też być dobre!Tak naprawdę to są pytania z plastyki.
Temat: U podnóża Akropolu- sztuka starożytnej Grecji
1.Wymień odkrycia dokonane na Krecie i w Mykenach.
2. Jak nazywa się najważniejsze wzgórze świątynne w Atenach?Opisz znajdujące się tam świątynie.
3.Na czym polegała zasada kontrapostu?
Poproszę o baaardzo szybką odpowiedz!!! dziisaj ;)

1

Odpowiedzi

2010-02-15T15:22:40+01:00
1. Kreteńczycy mieli silną flotę ,dobrze rozwiniętą architekturę i sztukę. Stworzyli też własne ,nieodczytane do dziś pismo. Największym odkryciem na Krecie jest pałac w Knossos. Ten zespół pałacowy znajdował się niedaleko morza ,mieszkał w nim władca wraz z urzędnikami. Nie otaczały go fortyfikacje, bezpieczeństwo zapewniała flota okrętów. Składał się z tak dużej liczby pomieszczeń ,że w greckich mitach występuje jako labirynt. Natomiast w Mykenach odkryto złotą maskę (tzw. maskę Agamemnona) pochodzącą z ok. 1500 r. p.n.e.
2. To wzgórze to Akropol ateński. Na tym wzgórzu znajdowało się osiem kluczowych punktów m.in. Partenon- świątynia poświęcona ku czci bogom; Erechtejon;Propyleje; świątynia Artemidy;Asklepiejon; świątynia Nike. Charakteryzowały się tym że każda z nich ma tympanon ,belkowanie i kolumny w porządkach doryckich ,jońskich i korynckich.
3. To ustawienie postaci w ten sposób ,że ciężar ciała opiera się na jednej z nóg a druga swobodnie wspiera się nad ziemią. Charakterystyczne w sztukach plastycznych.
34 4 34