Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-14T18:40:25+01:00
dziecko nie było w stanie "obronić" się przed działaniami nauczycieli, często pojawiał się odpowiedni człowiek (np. Zygier). To właśnie on recytując wybitne dzieło Adama Mickiewicza, w sposób niezwykle dotkliwy i dobitny przypomniał Borowiczowi kim jest, i jakie ma zobowiązania wobec własnego narodu. Na skutek tego wstrząsu chłopiec "nawrócił się" i stał się członkiem podobnego stowarzyszenia jak te, o których pisałam powyżej. Jest to dowód na to, że nawet najbardziej aktywny działacz po stronie rosyjskiej, skrupulatnie studiujący literaturę w języku zaborcy, ulubieniec nauczycieli mógł odnaleźć właściwą drogę.

Jak widać, pomimo dużych chęci i starań rusyfikatorów wiele czynników nie pozwalało im "wtoczyć głazu" na sam szczyt. Jednak ich praca, może nie do końca bezsensowna, lecz na pewno nie przynosząca efektu, na szczęście nie trwała wieczność.

Jest wiele interpretacji tytułu utworu Żeromskiego. Najpopularniejsza z nich porównuje Syzyfa do rosyjskiej oświaty i nauczycieli, którzy najróżniejszymi sposobami starają się zrusyfikować polską młodzież (wnoszenie głazu), co jednak nigdy w pełni nie nastąpiło. Ich praca była wykonywana bardzo skrupulatnie i przemyślanie, ale przynosiła tylko krótkie i chwilowe efekty.