Odpowiedzi

2010-02-14T18:40:13+01:00
J. W. Goethe w swym najsłynniejszym dziele "Cierpienia młodego Wertera" przedstawił losy młodego, wrazliwego człowieka, który pełen ideałów buntuje się przeciwko złu i nierównośći społecznej, zachwyca się przyrodą nawiązuje bardzo dobre relacje z mieszkańcami wsi. Mimo tego Werter żyje w samotności, a jego jedynym przyjacielem jest Wilhelm, z którym koresponduje. Werter zakochując się w Lotcie uległ sile miłości. Siła ta nie wzmocniła go lecz miała charakter destruktywny. doprowadziła do śmierci zakochanego.
Werter jest osobą niezwykle wrażliwą. Niezgadza sie z porządkiem jaki panuje w ówczesnym świecie. Dostrzega nierówność społeczną i w miarę możliewości stara się ją zatrzeć w otaczającym go środowisku, zaprzyjaźnia się z ludźmi ze wsi. Traktuje ich jak równych sobie. Wie, że mogą oni postępować szlachetnie i cieszyc się życiem. Bunt przeciwko otaczjącej go rzeczywistości nasila się , gdy zostaje wyproszony z przyjęcia u hrabiego. Potraktowany zostaje jak któś gorszy, jest nieakceptowany, co wzbudza w nim dodatkowe emocje. Już wtedy możemy stwierdzić, że Werter nie może pogodzić sie z panującymi realiami i trudno żyć mu w takiej rzeczywistości.
Bardzo duży wpływ na psychikę Wertera wywierały jedo lektury. Mężczyzna utożsamiał się z głównymi bohaterami. Początkowo natchnienie czaerpał z utworów Homera- zabierał je na spacery i oddawał się im w otoczeniu natury. Następnie niezwyklą fascynację wzbudziły w nim "Pieśni Osjana", których własne przekłady fragmentów ofiarował Lotcie. Wśród lektur znajdowały sie także przykłady bohaterów samobójców. Werter często odnajdywał w ich losach podobieństwa do włsnego życia, czerpał z nich natchnienie do dalszego postępowania. Często ujawniał swe samobójcze myśli np. w listach do Wilhelma, w rozmowach ze znajomymi.
Decydującym powodem dla którego Werter popełnił samobójstwo to nieszczęśliwa miłość do Lotty. Początkowo było to platoniczne uczucie. Mężczyzna wyciął z papieru zarys sylwatki ukochanej i czcił jak ważny obiekt kultu. Uczucie do Lotty było tak silne, że główny bohater nie umiał się od niego uwolnić, mimo tego, że wiedziałiz kobieta zareczona jest z Albertem. Werter zakochany do szaleństwa z każdą chwilą przybliżał sie do śmierci. Nie kierował się zasadą zdrowego rozsądku- ochał Lottę bez miery, całym sobą. Nie chcąc komplikować relacji w związku Lotty i Alberta popełnił samobójstwo.
Podsumuwując, można stwierdzić, że miłośc do Lotty była jedynym powodem, który doprowadził Wertera do śmierci, tak naprawdę złożyło sie na to kilka elementów: reakcja na trudności, niemożność odnalezienia się we współczesnym świecie, samotność, niezadowolenie z podziału klasowego. Wszystko to spowodowało, że główny bohater poczuł sie niepotrzebny. Uczucie jakim obdarzył Lottę było dla niego natchnieniem, ale kiedy okazało się, że miłość ta jest nierealna Werter poczuł, że stracił coś co trzyma go na tym świecie. Niemogąc poradzić sobie z tymi problemami oddał samobójczy strzał. Odszedł w samotności, cierpiąc bardzo długo...

mozesz troche skrocic...
licze na naj☺
2010-02-14T18:45:53+01:00
1. Werter to utwór romantyczny. Werter jest postacią romantyczną gdzie samobójstwo było na porządku dziennym. Samobójstwo to jedna z cech romantyzmu. Oprócz tego z tego powodu, że jego miłość nie mogła być spełniona. Jego ukochana kochała i była z innym, pomimo, że miał możliwość walczenia o jej względy nie zrobił tego. Jego rozważania i filozofowanie, sięganie do starożytnych utworów" Horacy", a także obcowanie i silne przywiązanie do przyrody.
Poza tym Werter nie miał już dla kogo żyć. W jego życiu tylko jego miłość do Lotty(tak ma na imię?) dawała mu natchnienie i energię.