Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-14T20:00:02+01:00
Margrabia Aleksander Wielopolski jest w historii Polski wyjątkowo kontrowersyjną postacią, jego polityka do dziś powoduje spory Polaków wśród których często postrzegany jest jako zdrajca. Czy jednak można podsumować działalność Wielopolskiego jako jednoznacznie szkodliwą dla interesu polskiego?
Aleksander Wielopolski, hrabia, margrabia Gonzaga Myszkowski, urodzony 13 marca 1803 r. w Sędziejowicach. Autor słynnego powiedzenia "Dla Polaków można coś zrobić, z Polakami ? nic".
Studiował prawo i filozofię. Był to wyjątkowy i niezwykły pod każdym względem człowiek, obdarzony potężnym rozumem i silną wolą. Dał się on poznać jako człowiek bardzo uparty i zacięty.
Wielopolski choć robił co mógł, by uchronić ojczyznę, robił to nie właściwymi sposobami. Zgubiło go zapatrzenie w siebie i wiara w doskonałość swych pomysłów. Uważam, że posądzenie go o zdradę narodu jest całkowicie słuszne. Po wybuchu powstania wyjechał on na stałe do Drezna, gdzie zmarł w 30 XII 1877 roku Opuszczając Polskę mówił, że "dla Polaków można coś zrobić, z Polakami - nigdy". Czy miał rację? Czy mógł zrobić coś jeszcze, by przeprowadzić swoje plany?

Kto był większym patriotą - ludzie tacy, jak on, czy też powstańcy oddający za Polskę życie?
6 3 6