Odpowiedzi

2010-02-14T20:24:07+01:00
Ponieważ jest to przede wszystkim komedia, co sprawia, że akcja jest zabawna. Jej fabuła rozwija sie bardzo ciekawie, z tym samym czytając nie możemy sie od niej oderwać.
2010-02-14T20:25:02+01:00
Wg mnie
ponieważ daje ona silną motywacje do jej wykonania. wszystko staje się banalnie proste, człowiek czuję się silniejszym i wytrwałym. Wtedy gdy tylko zemsta mu zostaje poświęca każdą sekundę w planowaniu i wykonywaniu zemsty. zemsta jest jakby poczuciem satysfakcji, wykonaniem wszystkiego co było możliwe by coś np. pomścić. To też kwestia moralna i honoru. niestety większość, która szuka zemsty zatraca się w niej i często cierpi jeszcze bardziej niż po tym gdy został skrzywdzony.
  • Użytkownik Zadane
2010-02-14T20:27:42+01:00
Zemsta nadal cieszy się takim powodzeniem ze względu na jej wartości artystyczne, a także lektura pozwala nam wyobrazić sobie XIX-wieczną szlachtę, poznać jej obyczaje i wyobrazić sobie obiór tamtejszej ludności. Zawiera w sobie realizm i prawdę historyczną. W pełni oddaje uczucia i przeżycia bohaterów oraz atmosferę dawnej ojczyzny. Chcę również zwrócić też uwagę na sposób zapisu i język, który jest bardzo bogaty. Zemstajest napisana wierszem, zawarte są w niej 4 akty i sumie 37 scen, które czyta się z naprawdę wielką przyjemnością i łatwością. Jest to sposób na mile spędzony czas i z pewnością z czytania coś nam w głowie pożytecznego pozostanie.Myślę, że kolejnym plusem tej książki jest żywa, wciągająca akcja. Czytając czy oglądając utwór na deskach teatru po prostu nie ma możliwości aby choć przez chwilę się nudzić. Z każdą chwilą jesteśmy coraz bardziej ciekawi, co za chwilę nastąpi, a więc nasze zainteresowanie wartką, bogatą fabuła cały czas rośnie.Moim następnym argumentem są oczywiście różne formy komizmu tutaj występujące. Bawi nas postać tchórzliwego Papkina przed Klarą udającego najodważniejszego szlachcica jakiego Polska widziała oraz śmieszne powiedzonka takie jak np. ,, mocium panie??, którego nagminnie używa Cześnik. Śmiech wywołują również kłopotliwe sytuacje, czy nieuzasadnione bezsensowne kłótnie dwóch sąsiadów oraz dwa tak różne charaktery jakimi mężczyźni są. Spotykamy się więc z komizmem słownym, komizmem postaci i komizmem sytuacji.Uważam, że dużą zaletą Zemsty jest sposób w jaki Fredro ukazał nam obu szlachciców, a mianowicie zabawnie, ale jednak życzliwie pomimo wielu wad. Postawił tych dwóch naprzeciwko siebie obdarzając ich zupełnie innymi cechami. Lecz można się u nich doszukać również i wspólnych cech, jak np. egoizm i warcholstwo, co też nas rozśmiesza.
Tak więc, sądzę, że teraz większość z nas już wie, że ta komedia nadal bawi nas i ciekawi głownie z powodu jej artystycznych wartości. Moim zdaniem to dlatego ksiązka cieszy się takim zainteresowaniem mimo upływu tylu lat.
1 4 1