Napisz rozprawkę na temat "Syzyfowe prace - Stanisława Bozowska. Wygrana czy przegrana?". Trzeba wygrać czy poniosła klęskę czy odniosła zwycięstwo.

Argumenty:
1.Wygrana:
-żyła zgodnie z pozytywistycznymi ideami
-pomagała ludziom (altriuzm)
-napisała podręcznik: "Fizyka dla ludu"
-jej praca nie poszła na marne

2. Przegrana:
-zmarła w młodym wieku
-żyła w ciężkich warunkach, które doprowadziły do zachorowania na tyfus
-zrezygnowała z miłości i szczęścia osobistego
-nie wszyscy ją doceniali


Potrzebuję tego na przyszły poniedziałek. Z góry bardzo dziękuję.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-14T22:02:06+01:00
Długo zastanawiałam się nad pytaniem, czy Stanisława Bozowska z powieści Stefana Żeromskiego "Siłaczka", odniosła zwycięstwo czy klęskę w swym krótkim życiu. Po dłuższej analizie doszłam do wniosku, że było to jednak zwycięstwo. Postaram się to teraz udowodnić, przytaczając kilka argumentów.
Pani Stanisława była typowym pozytywistą. Pomagała innym na wiele sposobów. Ukończyła studia i mogła zrobić karierę naukową, ale poświęciła się i wyjechała na biedna wieś, by uczyć chłopów i ich dzieci. napisała nawet specjalny podręcznik "Fizyka dla ludu", by prości ludzie mogli pojąć naukowe zagadnienia.
Kolejnym argumentem przemawiajacym za zwycięstwem naszej bohaterki jest fakt, że jej działania nie poszły na marnę, bo dzięki swej postawie dała przykład dzieciom i innym ludziom. To ona zaszczepiła w dzieciach na wsi chęć do nauki. Czy to nie jest kolejny argument przemawiający za jej zwyciestwem?
Stanisława Bozowska nie żyła długo, mieszkała w wielkim ubóstwie i zmarła na tyfus, ale do końca nie narzekała na swój los. Pomino tego, że musiała zrezygnować z miłości i życia osobistego, była zadowolona ze swej decyzji o pracy na wsi. Wiedziała, że robi dobrze, że pomaga innym i jej pomoc jest ludziom potrzebna. Pokazała wszystkim co dla niej było ważniejsze...


14 2 14