Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-14T22:16:13+01:00
Pierwszą w historii formę lodówki wymyślili Wikingowie. Wewnątrz domu, kopano głębszy otwór. Ziemia na znacznej głębokości, osłonięta dodatkowo drewnianym daszkiem oraz dachem domostwa, nie absorbowała ciepła. Umieszczony na samym dnie takiego otworu lód lub śnieg był w stanie przetrwać nawet najcieplejsze dni, nie topiąc się. Toteż w najciemniejszej części domu, najdalej jak to możliwe od ogniska, kopano głęboki dół. W nim pod koniec zimy umieszczano zwały śniegu i lodu oraz żywność. Całość przysypywano warstwą ziemi oraz przykrywano drewnianym daszkiem. Tak zabezpieczone jedzenie pozostawało zdatne do spożycia, a nawet było świeże, przez długie miesiące po zimie.
Była to jednakże tylko forma lodówki - bardziej sposób przechowywania świeżej żywności. Aby powstała prawdziwa lodówka, trzeba było wymyślić zamrażanie potraw na skalę przemysłową. Pierwsze maszyny z XIX wieku wytwarzały bloki lodu służące do przechowywania mięsa. Na pojawienie się lodówek w domach trzeba było poczekać do początku następnego wieku.
Lodówkę opracował bawarski inżynier Karl von Linde, który już w 1871 roku zastosował system chłodzenia w browarze Spaten w Monachium, aby umożliwić produkcję piwa latem. Środkiem schładzającym był eter metylowy lub amoniak.Pierwsza elektryczna lodówka domowa nosiła nazwę Domerle. Do sprzedaży została wprowadzona w Chicago (Stany Zjednoczone), w 1913 roku. Równocześnie, w tym samym roku pojawiły się pierwsze lodówki w Niemczech Lodówkę z zamrażarką wynaleziono dopiero w 1939 roku.