Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-15T09:34:46+01:00
Premier Donald Tusk powtórzył, że na podjęcie decyzji w sprawie kandydowania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich daje sobie czas do maja. Tusk pytany w Polsat News o to, czy będzie kandydował, zaznaczył, że nie jest w sytuacji polityka, "który dzisiaj musi za wszelką cenę coś udowodnić".

Prezydent powiedział, że 91 lat po odzyskaniu niepodległości w Polsce mamy do czynienia z kryzysem patriotyzmu. W wywiadzie dlaTVP1 Lech Kaczyński zwrócił uwagę, że do władzy wracają siły, które chcą, by zapomniano o historii Polski. Zdaniem prezydenta, Polska jest zagrożona także ze strony innych państw. Jak podkreślił, nie wszystkie z nich są zainteresowane silnym państwem polskim.

Jak podaje Radio ZET pracownik Eurobanku straszył klientów z Lublina, którzy spóźniali się ze spłatą kredytu. "Dzieci zabierze wam opieka społeczna i będziecie spać na podłodze. Będziecie mieć najsmutniejsze Boże Narodzenie jakie mogliście sobie wyobrazić" - mówił mężczyzna z działu windykacji. Rodzina miała dwumiesięczne zaległości, bo ojciec stracił pracę.

Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą podatek VAT poprzez fikcyjny obrót złomem. Zatrzymane zostały dwie osoby, w tym organizator procederu. Straty na szkodę skarbu państwa wynoszą ponad trzy miliony złotych.

Sąd Okręgowy w Zielonej Górze oddalił pozew Doroty Rabczewskiej (Dody) w sprawie przeciwko liderowi zespołu "Grupa Operacyjna" - Mieszkowi. Doda poczuła się obrażona tekstem piosenki "Podobne przypadki", w której hip-hopowy zespół z Zielonej Góry nazwał ją "blacharą", "żywym banerem", "blond billboardem". Wyrok nie jest prawomocny.

Wciąż nie wiadomo, czy dojedziemy koleją na wrocławskie lotnisko. PKP Polskie Linie Kolejowe nie mają pieniędzy, by zrealizować tę inwestycję. O tych kłopotach kolej poinformowała wczoraj Dolnośląski Komitet ds. Euro, na którego czele stoi wojewoda.Chodzi o tory, które połączą stację Wrocław-Żerniki z nowym terminalem (według wstępnego projektu: 3850 m). Jerzy Dul, dyrektor wrocławskiego oddziału PKP PLK wylicza, że zabraknie mu 30-40 mln zł, czyli połowy potrzebnej dziś kwoty. Jak to się stało, że planowana od ponad dwóch lat inwestycja teraz może utknąć w miejscu? Okazało się, że linia kolejowa projektowana przez PKP będzie musiała przeciąć budowaną przez miasto aleję Stabłowicką. PKP wyliczyła, że aby położyć tory, musi zrobić głębsze wykopy i odwodnić teren, co oznacza dodatkowe koszty. Wzrosną one także dlatego, że PKP musi wykupić grunty, przez które ma biec linia kolejowa na lotnisko.

W TVP ogłoszono nowy konkurs na zarząd - na dokończenie obecnej kadencji i pełną czteroletnią następną. Tak samo jak w poprzednim, unieważnionym konkursie, zarząd telewizji liczyć ma cztery osoby - prezesa i trzech członków. Zgłoszenia można nadsyłać do końca listopada.

Zaczął się nerwowy wyścig z czasem. Jeszcze tylko dwa miesiące obowiązuje krytykowana nowelizacja Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która pozwala wykupić mieszkanie na własność za przysłowiową złotówkę. Potem, zgodnie z orzeczeniem o niezgodności nowelizacji z prawem, najemcy na taki handicap liczyć już nie mogą.Na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbywają się centralne obchody 91. rocznicy odzyskania niepodległości. Ich punktem kulminacyjnym była uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Prezydent Lech Kaczyński zachęcał w swoim przemówieniu Polaków do tworzenia nowego patriotyzmu L. Kaczyński: nie uda się pozbawić nas niepodległości

Polska niepodległość miała wielu ojców, a jednym z nich jest Józef Piłsudski, powszechnie uznawany za najważniejszą postać polskiego roku 1918 - powiedział biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski podczas mszy św. w intencji Ojczyzny. Odprawiono ją w środę w warszawskiej bazylice św. Krzyża z okazji 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.++

Z powodu awarii wodociągu połowa Szczecina została pozbawiona dostaw wody. Na terenie całego miasta znacznie spadło ciśnienie w instalacjach wodnych - poinformował dyżurny techniczny miasta Mirosław Pogożelski ze Straży Miejskiej. Rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacjiw Szczecinie Tomasz Makowski powiedział, że ok. godz. 17 pękła rura wodociągowa pod ul. Budziszyńską na szczecińskich Pomorzanach. Podtopione zostały piwnice i garaże okolicznych domów.


Po południu 12 listopada 2009 do marszałka sejmu Bronisława Komorowskiego wpłynął rządowy projekt tzw. ustawy hazardowej - poinformował rzecznik marszałka Jerzy Smoliński. Projekt wprowadza m.in. zakaz gier na automatach do hazardu poza kasynami, zakaz wideoloterii, podwyższenie podatków w branży hazardowej, delegalizację "twardego" hazardu.

Stołeczna policja zatrzymała 19-letniego mężczyznę, który podczas aukcji internetowych oszukiwał klientów. Zamiast zakupionych przedmiotów wysyłał im np. ziemniaki lub cebule. Policjanci podejrzewają, że na tej zasadzie oszukał ponad 100 osób w całym kraju. Na razie przedstawiono mu 18 zarzutów - poinformowała Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Hazardowa komisja śledcza wystąpi do Ministerstwa Finansów o przesłanie wszystkich dokumentów związanych z pracami nad zmianami w ustawie hazardowej od 2003 r. Posłowie zwrócą się także o dokumenty do kancelarii premiera i Totalizatora Sportowego.

Jakie jest miejsce symboli religijnych w życiu publicznym? Czy wiszące w szkołach i urzędach krzyże mogą ranić wyznawców innej wiary albo ludzi niewierzących? Czy więc powinny ze ścian zniknąć? Te pytania powracają w debacie publicznej za sprawą wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zdania komentatorów są podzielone. Jedni mówią o zwycięstwie ateizmu, inni wskazują na konieczność rozdziału państwa od Kościoła.

37% respondentów uważa, że po dwóch latach działania rząd Donalda Tuska zasługuje na "tróję" w szkolnej skali ocen; ponad dwie trzecie Polaków (68%) uznało, że gabinet PO-PSL nie realizuje przedwyborczych obietnic - wynika z sondażu TNS OBOP dla TVP. W sondażu dla programu "Forum" w TVP Info, 29% ankietowanych wystawiło rządowi ocenę dobrą, 2% "piątkę", 1% - "szóstkę". Co piąty Polak (20%) przyznał ocenę mierną, co dziesiąty (10%) - niedostateczną.

24 listopada rozpoczyna się proces o usunięcie krzyża na osiedlu Młodynie w Stalowej Woli (Podkarpackie). Biskupi sandomierscy i księża w Stalowej Woli wezwali wiernych do wspólnej modlitwy w intencji pozostawienia krzyża. W liście czytanym w miejscowych kościołach duchowni apelują też do prezydenta miasta i radnych o wzięcie pod uwagę uczuć religijnych mieszkańców.

Do 2011 r. środki, które Polska może przeznaczyć na konkursy o dofinansowanie z UE w latach 2007-2013 powinny być już zakontraktowane - powiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Za swoje główne cele na drugą część kadencji uważa rozliczenie budżetu unijnego na lata 2004-2006 oraz wynegocjowanie z KE na przyszłe lata porównywalnej z obecną kwoty środków z budżetu UE.

Mikrobiolog Jolanta Solecka odkryła nową substancję o właściwościach antybiotycznych. Nie powoduje ona lekooporności wrażliwych bakterii, zatem jest szansa na wykorzystywanie jej do zwalczania najgroźniejszych bakterii chorobotwórczych - między innymi gronkowca złocistego.

W watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zakończyła się narada kardynałów w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II. Według nieoficjalnych, niepotwierdzonych informacji, uzyskanych w źródłach kościelnych, uczestnicy opowiedzieli się za uznaniem heroiczności cnót polskiego papieża.

Policjanci zatrzymali dwóch 20-letnich mieszkańców Braniewa, którzy mieli przy sobie marihuanę i amfetaminę. W trakcie przeszukania mieszkań funkcjonariusze znaleźli u jednego z nich doniczkę z konopiami indyjskimi. Właściciel tłumaczył się, że uprawia je dla celów ozdobnych.

Sytuacja upoważnia nas do twierdzenia, że w Polsce mamy epidemię grypy. Wszystko wskazuje na to, że spowodował ją wirus nowej grypy A/H1N1 - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Andrzej Zieliński, konsultant krajowy ds. epidemiologii. Zastrzega jednak, że mówi o epidemii w sensie medycznym, a nie z ogłoszeniem stanu epidemii przez władze administracyjne. W rozmowie z RMF FM Zieliński podał, że od 10 do 12 tys. Polaków może być zakażonych wirusem A/H1N1

Czy patriotyzm jest czymś wstydliwym? Widziałem uroczystości rocznicowe pod pomnikiem w centrum małego miasteczka na rubieżach Rzeczypospolitej. Tu od 1298 roku była zagranica z woli hołdowników. Królestwo, później cesarstwo jednego z państw rozbiorowych, które rozciągało się od morza do morza. Wyzwolenie przyszło w 1918 roku, a granicę wytyczono w 1920 roku. Pod pomnikiem grała orkiestra dęta, było kilkanaście osób w cywilu, staruszkowie i dzieci - pisze Internauta Michał Michalczyk.