Odpowiedzi

2010-02-15T12:35:20+01:00
Tren XIX czyli Sen", w którym poeta stara się spojrzeć na życie bardziej trzeźwo, stara się znaleźć ukojenie bólu. W tym trenie zjawia się poecie we śnie jego zmarła matka z Urszulką na ręku i koi jego serce wiadomością, że jego córeczka zaznaje już wiecznej szczęśliwości w niebie, a poprzez swą przedwczesną śmierć uniknęła wielu trosk, cierpień i smutków, które zapewne spotkałyby ją w życiu doczesnym. Matka poety apeluje do jego rozsądku przypominając synowi, że wszyscy ludzie są śmiertelni i każdy ma wyznaczony czas swego życia i śmierci:
"Śmiertelna jak i ty twoja dziewka była,
Póki jej zamierzony kres był, póty żyła".
W zakończeniu tego utworu poeta parafrazuje maksymę Cycerona: "humana humae ferenda", czyli "ludzkie przygody ludzkie noś"- ludzkie sprawy znoś po ludzku. W myśl tej maksymy należy z godnością przeżywać wszystko to, co człowiekowi może się przydarzyć.
Tak więc z kryzysu światopoglądowego poeta wychodzi zwycięsko, obarczony jeszcze jednym ciężkim doświadczeniem i krytycznym nastawieniem do dotychczas wyznawanych filozofii - epikureizmu, stoicyzmu i neoplatonizmu. Kryzys ten nie oznacza jednak obniżenia poziomu artystycznego dzieła, a wręcz przeciwnie - "Treny" uznawane są za szczytowe osiągnięcie liryki renesansowej. Poeta wykazał w nich subtelność przeżywania, stworzył przepiękne dzieło liryczne, nasycone elementami filozoficznymi.
3 2 3
2010-02-15T12:39:46+01:00
Chyba o to chodziło :

Tren XIX opisuje kryzys religijny poety.
Utwór składa sie z szeregu pytan o miejsce pobytu córki. Poeta poszukuje Urszulki nieznalazlszy zadnego znaku,zadaje pytania podważające wiarę w istnienie życia pozagrobowegi. Jesli Urszulki nie ma tzn ze nie ma zycia pozagrobowego nie mozna liczyc na zmartwychwstanie, nie ma duszy nie ma tez Bogaa.Dochodzi równiez w ten sposób do podwyzszenia wartosci ktorymi nalezy sie kierowac w zyciu bo skoro nie ma Boga, nie ma tez zasad.


chyba jest dobrze :-)
pozdrawiam :-)
4 1 4