19 punktów za 6 pytań!!!

1.Wymień najsłynniejsze zabytki Wiednia (ok.3-4)
2.W którym roku został zbudowany i zburzony Mur Berliński?
3.Oktoberfest-co to za święto i w jakim mieście jest obchodzone?
4.Ile lat trwa sp. w Niemczech?
5.Jakie są najważniejsze zwyczaje świąteczne w Niemczech (Wymień po polsku i podaj ich odpowiedniki w j. niemieckim)
6. Kto jest twórcą słynnych bajek niemieckich?

Można brać z neta. Proszę o odpowiedzi na wszystkie pytania jak to jest możliwe.

3

Odpowiedzi

2010-02-15T13:56:27+01:00
1. *Glorietta w Schönbrunn
*Ołtarz z Wiener Neustadt (inaczej znany jako ołtarz Fryderyka)
*Palmiarnia w Schönbrunn
*Tiergarten Schönbrunn (Zoo Vienna)
* Kościół św. Laurencjusza w Wiedniu

2. Mur Berliński zbudowany 13 sierpnia 1961
zburzony do 9 listopada 1989

3.Oktoberfest (niem. 'święto październikowe') – dożynki chmielowe w Bawarii (Niemcy). Oktoberfest odbywa sie przełomie września i października. Trwa najmniej szesnaście, a najwyżej osiemnaście dni.

4. Chodzi Ci o szkołę podstawową??
Jeżeli tak to Trwa 4 lata (Berlin to wyjątek, tam trwa 6)

1 5 1
2010-02-15T14:21:58+01:00
1. Belweder w Wiedniu,Opera Wiedeńska,Studnia Neptuna,Czerwony Ratusz.
2. Sierpień 1961-zbudowany
listopad 1989 -zburzony
3. Oktoberfest (niem. 'święto październikowe') – dożynki chmielowe w Bawarii (Niemcy). Oktoberfest odbywa sie corocznie od 1810 roku na przełomie września i października i jest jednym z największych na świecie festynów ludowych.
4. 4 lata.
5. Oktoberfest(święto pażdziernikowe)
„Eiertrüllen”(wielkanocna woda)
"Fasching", "Fasnacht" albo "Karneval"(Głównymi „bastionami” karnawałowych praktyk są Moguncja, Kolonia, Düsseldorf oraz Bonn. Na południu Niemiec obchodzi się tradycyjną alemańską „Fasnet”. Ta „piąta pora roku” rozpoczyna się 11 listopada i kończy w Popielec. Punktem kulminacyjnym karnawałowej zabawy jest tydzień trwający od „tłustego czwartku“ do Środy Popielcowej. W zapustny poniedziałek („Rosenmontag”) ulicami miast ciągną wielkie karnawałowe korowody.
6. Bracia Grimm
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-15T16:14:56+01:00
1) Tiergarten, Hundertwasserhaus, opera wiedeńska.
2) 13 sierpnia 1961 - wybudowany, 9 listopada 1989 - zburzony
3) Oktoberfest są to dożynki chmielowe i obchodzone są w Bawarii
4)Niestety nie wiem co znaczy skrót sp...
5) Boże Narodzenie u naszych sąsiadów to jedno z najważniejszych i najbardziej rodzinnych Świąt w roku. Przygotowania do nich zaczynają się cztery tygodnie wcześniej, w pierwszą niedzielę adwentu. W większości domów znajdują się tzw: adwentowe wianki zrobione z gałązek jodły lub świerku przystrojone fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami. Zieleń jodły symbolizuje -nadzieję, fiolet - refleksje nad przeszłością, a świeczki- światło. W każdą niedzielę zapala się jedną świecę, kiedy palą się wszystkie cztery, oznacza to, że przyszło Boże Narodzenie.

Kolejnym zwyczajem mało znanym w Polsce jest umieszczanie w oknach światełek, kolorowych gwiazdek i różnych figurek z papieru. Od pierwszego dnia adwentu w każdym domu znajduje się tzw: kalendarz adwentowy(Adwentskalender) w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami, największą radość mają z tego dzieci, każdego dnia adwentu mogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze, czekoladki. W wielu rodzinach niemieckich, gospodynie domowe same przygotowują takie kalendarze dla swoich pociech.

Nieodłącznym element wystroju mieszkań tak samo jak w Polsce i wielu innych krajach jest choinka. Choinka(Tanenbaum) w domach pojawia się coraz wcześniej nawet na kilka tygodni przed wigilią, co jeszcze 20 lat wcześniej byłoby nie do pomyślenia i zostałoby uznane za naruszenie tradycji. Może niewiele osób wie, ale to właśnie z Niemiec wywodzi sie zwyczaj strojenia choinki. Drzewko bożonarodzeniowe pojawiło sie najpierw na przełomie XV i XVI w. w Nadrenii. Świerk miał symbolizować drzewko życia, które stało sie dostępne dla ludzi w momencie narodzin Chrystusa.W większości niemieckich domów znajdziemy także drewniany żłobek- malutki model stajenki w jakiej urodził sie Chrystus. Inną wspaniałą tradycją niemieckich świąt jest pieczenie imbirowych ciasteczek (tzw. Plätzchen), mających kształt ludzików oraz domków.
6) Twórcami bajek niemieckich są bracia Jakub i Wilhelm Grimm
3 5 3