Odpowiedzi

2010-02-15T14:20:43+01:00
Już od czasów Ptolemeusza, spodziewano się istnienia ogromnej masy lądowej na południowej półkuli. Jednakże legendarna Terra Australis nie miała nic wspólnego z Antarktydą, kontynent ten zaś pozostał nie odkryty prawie do połowy XIX wieku, głównie z powodu trudnej żeglugi, po otaczających wodach.

Pierwszym, który wpłynął na wody antarktyczne był Jean-Baptiste Charles Bouvet, który w 1739 odkrył wyspę (nazwaną później Wyspą Bouveta) na południowym Atlantyku, leżącą jednak daleko poza kołem polarnym. James Cook latach 1733-1755 dwukrotnie przekroczył południowe koło podbiegunowe. Jednak z powodu trudności nawigacyjnych w tłoku lodowym musiał zawrócić z drogi.

Gdy rozwiały się nadzieje na odnalezienie Terra Australis zaniechano także wypraw na południe. Kolejna seria odkryć zainicjowana w 1819 przez Williama Smitha, związana była z poszukiwaniem nowych łowisk wielorybów. Smith odkrył Szetlandy Południowe leżące na szerokości 62°S, a w 1820 północne wybrzeża Ziemi Grahama, części lądu Antarktydy. W 1821 angielski wielorybnik, Powell odkrył Orkady Południowe, a wkrótce potem ,odkryto pozostałe grupy wysp wokół Ziemi Grahama. W tym czasie do odkryć włączyli się Rosjanie. Car Aleksander I zadekretował wyprawę polarną, której kierownictwo objął Faddiej Bellingshausen. Jego wyprawa w latach 1819-1821 opłynęła całą,Antarktydę wielokrotnie zbliżając się do brzegów na odległość wzroku - pierwszy raz w 1820. Ta data, może być więc uznana za oficjalne odkrycie siódmego kontynentu. Dalsze, odkrycia następowały głównie za sprawą łowców wielorybów.
2 3 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-15T14:46:40+01:00
Dla wielu genracji Antarktyka była symbolem nieujarzmionej przyrody . Dziś tym terenom zagraża niebezpieczeństwo , ponieważ coraz więcej państw pragnie wykorzystać jej naturalne bogactwa naturalne tego kontynentu . Na antarktydzie prowadzone są badania nad m.in zakresie mateorologii,oceanografii oraz biologi.Antarktyda odgrywa dale klimatu Ziemi i atmosfery istotną rolę.Dzięki nowoczesnym technikom wiertniczym naukowcy mogą dziś obserwować historię zmian klimatu aż do czasów sprzed pół miliona lat.Z zachowanych warstw lodowych można się np dowiedzieć , że 18 tys. lat temu klimat na Ziemi był bardzo wietrzny a powietrze zapylone .Warstwa lodu z tego okresu zawiera wiele więcej cząsteczek kurzu niż warstwy nowsze, a pyłki pochodzą z innych kontynentów.


mam nadzieje że to jakoś pomogło :)
3 3 3
  • Użytkownik Zadane
2010-02-15T14:52:47+01:00
Ma to duże znaczenie ponieważ można zaobserwować topnienie lodowców
2 3 2