Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-15T15:33:07+01:00
Najłatwiej obliczyć wiek drzewa na podstawie słojów - przyrostów rocznych.

wiecej napisane o tym

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiek_drzew
2 3 2
  • Użytkownik Zadane
2010-02-15T15:54:03+01:00
Poprzez ilość słoi jak się zetnie drzewo to się je liczy
1 1 1
2010-02-15T20:30:38+01:00
Potrzebujesz "obliczyć" wiek drzewa ściętego, czy rosnącego ?? :P

No nic, napisze dla ściętych i rosnących:

"Obliczanie wieku drzew ściętych

Najłatwiej obliczyć wiek drzewa na podstawie słojów - przyrostów rocznych.

U roślin rosnących w klimacie, gdzie sezon wegetacyjny nie trwa przez cały rok, roczny przyrost drewna nie jest równomierny i składa się z dwóch słojów: jasnego i ciemnego. Słój jasny powstaje wczesną wiosną, gdy przyrost jest bardziej dynamiczny. Powstające komórki mają duże średnice, cienkie ściany i mało włókien drzewnych. Słój ciemny powstaje późnym latem, a powstające komórki mają mniejsze średnice, grube ściany i zawierają wiele włókien drzewnych.
Policzenie wieku ściętego drzewa polega na policzeniu liczby słojów. Można do tego celu wykorzystać specjalne urządzenie - mały skaner - połączone z komputerem, który zliczy słoje drzewa, zmierzy ich grubość, a nawet zanalizuje przyrost i strukturę drewna w poszczególnych latach życia drzewa.

Określanie wieku drzew stojących

Najprostsza metoda określenia wieku drzewa stojącego polega na zmierzeniu jego pierśnicy i odczytaniu wieku drzewa z tabeli. Pierśnica drzewa to jego średnica na wysokości piersi. Ze względu na różnice we wzroście osób dokonujących pomiaru przyjęto mierzenie pierśnicy na wysokości 1,3 m od ziemi. Pierśnicę mierzymy średnicomierzem (olbrzymia suwmiarka), nazywanym potocznie klupą.

Zasady pomiaru:

* Średnicomierz przykładamy prostopadle do osi podłużnej drzewa na wysokości 1,3 m od ziemi.
* Pomiar przeprowadza się z dwóch stron, prostopadle na krzyż, a ostateczny wynik stanowi średnia arytmetyczna obu pomiarów.
* Jeśli na wysokości 1,3 m na pniu drzewa występuje zgrubienie lub zniekształcenie, to mierzymy powyżej i poniżej tej wysokości i wyciągamy średnią arytmetyczną.
* Przy pniach rozwidlonych należy trzymać się zasady, że pień, który rozwidla się powyżej 1,3 m od ziemi mierzymy jako jedno drzewo, natomiast pień, który rozwidla się poniżej 1,3 m od ziemi, mierzymy jako dwa oddzielne drzewa."
1 1 1