Przebywasz u kuzyna w San Francisco w USA. Dwa tygodnie temu kupiliście mały telewizor, który zepsuł się następnego dnia. Pomimo Twoich parokrotnych interwencji, firma nadal zwleka z wymianą go na nowy. Napisz list z zażaleniem w którym:
- podasz kiedy dokonałeś zakupy i okreslisz charakterystyczne cechy telewizora.
- opiszesz w jaki sposób do tej pory interweniowałeś w sprawie wymiany telewizora i podkreślisz rozczarowanie brakiem reakcji ze strony producenta
-okreslisz dlaczego zależy Ci na otrzymaniu tego telewizora i przedstawisz stratę jaką ponosisz w zwiazku z jego brakiem.
-zaproponujesz formę rozwiązania tej sprawy i zmobilizujesz firmę do jak najszybszej odpowiedzi.

1

Odpowiedzi

2009-10-12T19:09:19+02:00
06.24.2008

Hello, I bought new nice TV from your company about two weeks ago from now. Its 12 inches small, black, Samsung TV. I am writing a letter because I called your company week ago and there was nobody who could help me through. I was asking your employees to give me new one because this is out of order. They said they can not give me new one, only what they can do is repair the TV but only if I bring it to your office in downtown. I need this TV because I want to go for a camping also I want to relax there so I need my new portable TV. I ask you another time to give me new TV, its ok I can bring the TV which is out of order myself.

John Smith
31 1 31