Odpowiedzi

2010-02-15T16:36:07+01:00
23 marca Rudy zostaje aresztowany.Około godziny siódmej wstrząśnięci przyjaciele mówią o odbiciu Janka z rąk gestapo.
W tym samym czasie Wesoły przeprowadza rozpoznanie na Szucha. Musi dowiedzieć się kiedy i jak przewożony jest Rudy z Szucha na Pawiak. Zośka prowadzi rozmowy z naczelnikiem szarych Szeregów oraz ze swymi dowódcami z Kedywu. Wieczorem wszystko było gotowe, lecz nagle Zośka dostaje rozkaz: rozładować akcję.
3 dni później w górze zapada pozytywna decyzja. Karetka więzienna ma przejeżdżać Bielańską około godziny siedemnastej.Pozostały czas to trzy godziny.Rozkazy są wydawane w pośpiechu, w kilku punktach miasta przeprowadzane są ostatnie odprawy, powtarzane szczegółowe instrukcje.Wszystko gotowe,by przeprowadzić akcję.
Akcją dowodzi Orsza. W oddali widzi jak łącznik zrywa z głowy kapelusz i macha nim. Orsza używa gwizdka by rozpocząć akcję. Na zakręcie ukazuje się duże auto więzienne. Zbliża się do placu Teatralnego. Przed samochód wyskakują młodzi ludzie, rzucając w niego butelkami napełnionymi benzyną. Po chwili cały wóz stoi w ogniu. Z szoferki wyskakuje dwóch gestapowców. Z innej strony nadbiega jakiś oficer SS, by zaraz paść na ziemię od strzału Alka. Następuje wymiana strzałów między gestapowcami i przyjaciółmi Rudego. Po paru minutach obok samochodu przewożącego więźniów leżą trzy trupy. Strzela już tylko jeden z hitlerowców. Kule młodych chłopców nie mogą go dosięgnąć. Zośka wyrywa i pędzi wprost na Niemca, za nim jego towarzysze. W końcu dosięga go kula jednego z nadbiegających. Toś szarpie za płótno z tłu wozu i ściąga trupa konwojenta. Alek otwiera tył samochodu. Więźniowie z początku nic nie rozumieją. Są wolni. Rzucają się gwałtownie ku wyjściu. Gniotą leżącego na noszach, półprzytomnego człowieka. Dopiero gdy cała grupa więźniów wybiegła z wozu, ukazuje się Rudy. Szybko przenoszą go do czekającego na nich samochodu.
Sekcja granatnicza z Alkiem na czele pośpiesznie oddala się z miejsca akcji Długą w kierunku Miodowej.
Akcja pod Arsenałem zakończona sukcesem.


znalazłam w internecie, ale zmieniłam bardzo duży, by nie był spam i nie było ściągnięte;))
13 3 13