Odpowiedzi

2010-02-15T16:57:58+01:00
W wodach jeziora Gopła mieszka boginka Goplana.Na jej usługach pozostają dwa psotne duszki , Skierka i Chochlik . Na rozkaz Goplany Chochlik przyprowadza rycerza Kirkora do chaty ubogiej wdowy i jej dwóch córek , Aliny i Balladyny. Kirkor pragnie się ożenić , ale nie umie wybrać narzeczonej, ponieważ obie dziewczyny podobają mu się jednakowo i obie go pokochały. Niewidzialny Skierka podpowiada Wdowie sposób rozwiązania problemu. Radzi jej , aby wysłała córki do lasu po maliny, " która więcej malin zbierze, tę za żonę pan wybierze".
Miłość matki jest jednakowa do obu córek, chociaż Balladyna jest zimną egoistką.Kontrastujące ze sobą postacie sióstr.Ich sposób wypowiadania się jest elementem charakterystyki pośredniej łączenie się fantastyki z realizmem.

1 1 1
2010-02-15T17:18:57+01:00
Dramat Juliusza Słowackiego pt., „Balladyna” zawiera wątek polityczny- walka o władzę i tron królewski. W ten sposób Juliusz Słowacki porusza problem moralności i etyki. Poddaje pod dyskusje temat, jak daleko można posunąć się w walce o tron. Odsłania przerażającą prawdę o ludzkiej zawiści i chciwości. Na koniec pokazał, że wyrządzając zło wcześniej czy później i tak spotka nas za to surowa kara.
2 5 2